Dňa 25. 05. sa žiaci šiesteho až deviateho ročníka zúčastnili exkurzie do Banskej Štiavnice, kde navštívili Banské múzeum v prírode. Prehliadka originálnych banských priestorov sa začala pred štôlňou Bartolomej. Žiaci vybavení lampami, prilbami a plášťami putovali po úzkych tmavých štôlňach a zoznamovali sa najstaršou a tematicky najrozsiahlejšou baníckou expozíciou na Slovensku, ktorá ukazuje vývoj rudného baníctva od stredoveku do konca 20. storočia. Medzi najvzácnejšie exponáty patrili gápel na konský pohon, Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj a iné technické banské pamiatky. Počas prehliadky bol odborný výklad sprievodcu doplnený videom a množstvom názorného materiálu. Potom nasledovala prehliadka povrchovej expozície. Žiaľ, plánovanú vychádzku na kalváriu prekazil prudký dážď. Cestou späť bola ešte krátka zastávka v Kremnických Baniach, kde sa žiaci mohli odfotiť na geografickom strede Európy. Exkurziu pre žiakov pripravili pani učiteľky Zábovská a Červenková.
Exkurzia Banská Štiavnica
Recitačné predstavenie Lukáša Latináka
Vo štvrtok 23. 05. sme v našej škole privítali známeho slovenského herca Lukáša Latináka. Pre žiakov siedmeho a ôsmeho ročníka pripravil pásmo Nepovinná poézia. Pútavým spôsobom predstavil vývin nášho jazyka, našu históriu, spomenul významné osobnosti literárneho života. Žiakom predviedol umelecký prednes časomernej poézie obdobia klasicizmu - Slávy dcéru od Jána Kollára a Rastislavov nárek od Jána Hollého. Porovnal ich s prednesom sylabických veršov Jána Bottu Žltá ľalia. Žiaci sa dozvedeli nielen veľa zaujímavých faktov z učiva literatúry, ale vypočuli si aj ukážkový umelecký prednes nášho popredného herca.
Prednáška Ako sa nestať obeťou manipulátora
Dňa 22.5. sa na našej škole konala prednáška Ako sa nestať obeťou určená pre žiakov 8. a 9. ročníka. Prednášku viedol pán Mgr. Mário Kadlec z Považského osvetového strediska, ktorý žiakom poskytol cenné informácie a nové pohľady na tému manipulácie vo vzťahoch.
Cieľom tejto prednášky bolo nielen rozšíriť vedomosti našich žiakov, ale ich aj nabádať k obozretnosti a opatrnosti.
Veríme, že aj takéto podujatia sú dôležitou súčasťou vzdelávacieho procesu a prispievajú k celkovému rozvoju našich žiakov.
Čvikotári
Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v spolupráci s Dubnickým múzeom v Dubnici nad Váhom otvorilo výstavu o ľudovej tradícii chytania vtáctva v našom regióne. Vo štvrtok 16. mája 2024 videli túto výstavu šiestaci (6.C) s pani učiteľkou Slamkovou. Dozvedeli sa, že na Slovensku sa vtáky chytali najmä na jeseň a v zime, najčastejšie na lep uvarený z plodov imela. Paličky natreté lepom sa upevnili na osamotenom strome, v kríku alebo na konári. Vtáky, prilákané hlasom vtáka v klietke alebo použitím vábničky, si sadali na paličky, na ktorých ostali prilepené alebo spadli na zem. Takto sa chytali drozdy čvíkotavé (čvíkoty, kvíčaly) i drobné vtáky (čížik, stehlík a i.). Okrem lovu na konzumáciu sa drobné spevavce chytali aj ako okrasné vtáctvo pre vyššie postavené rodiny. Čvíkotári (cvíčeliari) sa lovom vtákov zaoberali profesionálne. V okolí Považskej Bystrice sa vtáky chytali na lep približne do obdobia druhej svetovej vojny a to vo viacerých obciach, napr. v Jablonovom, Sverepci, Hornom Lieskove a Moštenci. Pamätníci zo Sverepca spomínajú na posledné vtáčkarenie ešte v sedemdesiatych rokoch 20. storočia.
Hodina Chémie na tému PLASTY
- 3
V rámci témy PLASTY sa deviataci na hodine chémie s pani učiteľkou Balušíkovou „zahrali“ – overili si, že plasty sú teplom tvarovateľné, taviteľné, zvárateľné... Dajú sa z nich vyrobiť rôzne pekné a zaujímavé tvary.
Čo sú veľké plusy tejto synteticky vyrobenej hmoty.
Ale čo s plastom ďalej? Je ho všade veľa. V prírode sa takmer nerozkladá. Spaľovať? Nie veľmi šťastné riešenie. Obmedziť jeho používanie? Dosť nereálne (žijeme v dobe plastovej). Tak potom už len triediť, triediť, triediť.
Akcia koordinátora prevencie
V dňoch 11. a 12. 04. 2024 bola v rámci prevencie šikanovania zorganizovaná akcia koordinátora prevencie - pani učiteľky Krčmárikovej - beseda na tému ŠIKANOVANIE. Na besedu boli pozvané pracovníčky z CPPPaP, ktoré sú fundované na danú problematiku. Beseda bola určená pre všetkých žiakov prvého stupňa. Besedy boli preventívne zamerané na predchádzanie a vznik násilia medzi žiakmi. Cieľom bolo zistiť konkrétne problémy a sociálnu atmosféru v jednotlivých triedach. Žiaci boli veľmi komunikatívny, dokonca sa otvorili a vydiskutovali si jednotlivé problémy, ktoré ich v tej, či onej triede trápili. Preventívne akcie sú veľmi dôležité, pretože je vždy ľahšie ťažkostiam a problémom medzi žiakmi predchádzať, ako ich konkrétne riešiť. Je veľmi dôležité, aby sa naši žiaci vo svojich triedach cítili nielen bezpečne, ale aj dobre a spokojne.
Výber do športovej triedy
Návšteva okresnej knižnice
Dňa 14.5.2024 žiaci 5.B triedy s triednou pani učiteľkou Mlyniskou navštívili Považskú knižnicu, kde sa zúčastnili prezentácie o regionálnych autoroch. Cieľom podujatia bolo priblížiť mladým čitateľom život a tvorbu autorov z ich vlastného regiónu.
V priestoroch knižnice na deti čakala bohatá ponuka zaujímavých informácií a diel. Overili si svoje poznatky a zároveň získali mnohé nové. Žiaci sa tiež zapojili do interaktívnych aktivít a pomáhali s orientáciou na mape.
Táto udalosť im poskytla nielen vzdelávacie, ale aj kultúrne obohatenie.
Návšteva hasičskej zbrojnice
Dňa 9. 5. 2024 sa žiaci 6. B spolu s triednym učiteľom Mgr. Piačkom zúčastnili exkurzie na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici. Po prednáške bola žiakom ukázaná dostupná hasičská technika a priestory garáže OR.
Škola v prírode
- 12
Škola v prírode
Tento rok naši štvrtáci strávili príjemné chvíle v penzióne Normandia v obklopení Strážovských vrchov na priehrade Nitrianske Rudno.
Prvý deň sme sa ubytovali a boli sme sa prejsť okolo priehrady Nitrianske Rudno. Poobede sa deti rozdelili do fakúlt a absolvovali prvé aktivity: nakreslili erb, vymysleli heslo, pokrik a hľadali zaklínadlá.
Druhý deň nás čakal zaujímavý program. Doobedie sme strávili na multifunkčnom ihrisku, kde mali pre nás animátori pripravené rôzne zaujímavé športové hry. Popoludní sme išli autobusom do Národnej zoo Bojnice. Videli sme rôzne zvieratá. Najviac sa nám páčili slony, červené pandy a medvede.
Tretí deň sme doobeda písali listy domov, ktoré sme odovzdali pani poštárke. Poobede sa deti po skupinkách vystriedali v bazéne, hrali stolný tenis, tancovali a vyrábali si čarodejnícke prútiky.
Štvrtý deň sme strávili zábavnými hrami rozvíjajúcimi finančnú gramotnosť, pohybom vonku a jednoduchými hrami na postreh. Pobyt sme zavŕšili vyhodnotením súťaže fakúlt a rozlúčkovou diskotékou s odmenami.
Okrem pekných chvíľ si deti odniesli aj diplom, tričko a ďalší ľubovoľný predmet, ktorý si vybrali.
Štvrtáci na koncerte vážnej hudby
Karneval zvierat - koncert
Dňa 2. 5. 2024 žiaci 4. A a 4. B prežili zaujímavý deň v Dome umenia Fatra v Žiline. Vypočuli si koncert vážnej hudby v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina. Pán dirigent Rovňák ich uviedol do sveta zvierat a vypočuli si skladby Camille Saint Saëns - Karneval zvierat. Žiakov potešil nezvyčajný zážitok a pani učiteľky slušné správanie žiakov na koncerte aj vo vlaku.