• Školský rok 2008/09

• Milí športoví priatelia !

Každoročne vydaním atletickej ročenky bilancujeme uplynulú sezónu. Aj tohtoročná bola pre atletický oddiel Olympia úspešná. Dosiahli sme pekné výsledky v súťažiach jednotlivcov i družstiev. Výsledky ukazujú na usilovnosť v tréningovej činnosti a jej kvalitné vedenie zo strany trénerov ale i na pomoc všetkých  - rodičov, sponzorov, vedenia školy, mesta.

Aká je bilancia čísel vyjadrujúcich naše výsledky? V súťažiach jednotlivcov sme vo všetkých kategóriách získali na MSsAZ na dráhe i v hale spolu 66 medailí, z toho 21 zlatých, 17 strieborných a 28 bronzových. Boli sme úspešní i na MSR v hale aj na dráhe s bilanciou 7 medailí - z toho 3 zlaté, 2 strieborné a 2 bronzové medaile. O zisk medailí sa zaslúžili: Marcel Mikloš, Ladislav Bašo, Marcela Badíková, Lucie Bošková a Michaela Reháková. V družstvách si najlepšie počínali  mladší žiaci, ktorí zvíťazili vo finále MSsAZ. Starší žiaci a staršie žiačky si vybojovali postup na MSR družstiev zhodne získaním druhých miest na MSsAZ. Mladšie žiačky obsadili vo finále MSsAZ štvrté miesto. Na MSR družstiev st. žiactva ťahali obidve družstvá za kratší koniec a  obsadili celkove chlapci šieste a dievčatá siedme miesto.

V súťaži žiakov základných škôl si  postup z okresnej súťaže vybojovali dievčatá i chlapci. Obidve družstvá ukončili súťaž v krajskom kole na tretej pozícii. Na MSR základných škôl nás úspešne reprezentoval iba jednotlivec Ladislav Bašo v skoku do výšky, ktorý získal výkonom 185 cm striebornú medailu. Medailová žatva bola skoro taká istá ako v minulej sezóne ziskom dvoch titulov a dvoch strieborných medailí z krajskej súťaže. Naši žiaci boli i úspešní na medzinárodných súťažiach v Poľsku a  Českej republike. Žiačky Barbora Piačková, Andrea Kuzmová a Martina Gughová po víťazstve v krajskej súťaži postúpili na MSR v cezpoľnom behu.

Náš oddiel sa tradične v spolupráci s atletickým oddielom Sparta a ZŠ Školská podieľal  na príprave a realizácii atletických podujatí. Náročné bolo usporiadanie kôl staršieho a mladšieho žiactva, kola dorastu a majstrovstiev SsAZ jednotlivcov mladšieho žiactva, ako i okresného kola v atletike ZŠ. Tradične úspešne boli zorganizované akcie  „Pohár olympijských nádejí“ pre žiakov  5. - 6. ročníkov ZŠ okresu a 35. ročník Považskobystrickej latky. V hodnotení športových tried v rámci SR sme obsadili výborné druhé miesto.

Okrem športových výsledkov bol rok 2008 pre žiakov športových tried, ktorí tvoria členstvo v AO Olympia, významný tým, že športové triedy oslávili 30.výročie svojho vzniku. Oslava výročia bola umocnená otvorením viacúčelového ihriska a tartanovej dráhy pri ZŠ Školská. Na oslave sa okrem trénerov, učiteľov a hostí zúčastnili i bývalí žiaci, ktorí v čase svojho pôsobenia v športových triedach  dosahovali vynikajúce výsledky. Otvorenie športového areálu bolo i ocenením 30-ročnej  činnosti športových tried na ZŠ Školská.

Naše medzinárodné úspechy

V dňoch 16. - 18. septembra 2008 sa zúčastnila výprava žiakov atletických športových tried ZŠ Školská v P. Bystrici medzinárodnej súťaže European Kids v Brne. Súťaže sa zúčastnilo spolu 18 žiakov 6. - 9. ročníka. Tretieho  ročníka medzinárodnej olympiády mladých atlétov sa zúčastnili mladí športovci z Bulharska, Litvy, Malty, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Slovinska, Estónska, Slovenska a Česka. V najsilnejšej zostave sa zúčastnilo spolu 48 oddielov z ČR a 14 oddielov zo Slovenskej republiky. Brno tak spolu privítalo vyše  900 mladých atlétov z 10 štátov Európy. V jednotlivých disciplínach  súťažili mladí športovci podľa ročníkov narodenia od  r. 1997 po ročník 1993. Najvyššie počty súťažiacich boli najmä v šprintoch na 60m a v skoku do diaľky   v priemere 60 - 70 žiakov. V silnej medzinárodnej konkurencii vynikol výkon Ladislava Bašu v skoku do výšky najstarších chlapcov, ktorý výkonom 188 cm nielen že získal zlatú medailu, ale vytvoril nový oddielový rekord AO Olympia. V studenom počasí, ktoré atletike neprialo, dosiahli žiaci nasledovné umiestnenia:

1993

V súťaži prekonali mladí atléti viacero rekordov podujatia, rekordov oddielu i vlastnej krajiny. Laco Bašo vytvoril svojím zlatým skokom najlepší výkon v svojej vekovej kategórii v histórii športových tried. Účasť na medzinárodnej súťaži  bola pre mladých atlétov  a trénerov športových tried zo ZŠ Školská porovnaním výkonnosti v zahraničnej konkurencii a motivačným stimulom do ďalšieho tréningu. (Dudr)

Laco Bašo preberá z rúk riaditeľa podujatia European Kids  pána Nezdařila zlatú medailu v skoku do výšky

Marcela Badíková – hod oštepom 4. miesto – výkon 31,36 m

Dňa 30. septembra 2008 sa žiaci športových atletických tried spoločne so žiakmi zo Žiliny zúčastnili medzinárodného stretnutia troch štátov (Česko – Slovensko - Poľsko) v rámci Euroregionu - Beskydy vo Frýdku- Místku. Vekovo starší súperi z Poľska a jeden z najlepších oddielov z Českej republiky boli nad sily našich mladých atlétov, ktorí si ale mohli v silnej konkurencii overiť svoje schopnosti. Za SR získala zlatú medailu vo vrhu guľou v kategórii starších žiačok Michaela Reháková výkonom 9, 84 m, druhé miesta získali Ján Šustek v diaľke výkonom 514 cm a Lukáš Hromec vo vrhu guľou výkonom  10,03 m tretie miesto vybojovali Lukáš Lovíšek v behu na 60 m časom 8,16 s a Samuel Velič vo vrhu guľou výkonom 9,79 m  v kategórii starších žiakov. Tretiu priečku výkonom 39,35 m v kategórii mladších žiačok získala Kristína Holienková. Výborne pripravené podujatie na štadióne s tartanovým povrchom a elektrickou časomierou bolo pre našich mladých atlétov motivačným stimulom do ďalšej činnosti.