Mesiac október bol pre našu školu veľmi pestrý, tak ako aj samotná jeseň. Deti z každého oddelenia v školskom klube detí aj tento rok usilovne pracovali na výrobe vlastných šarkanov. Strihali, lepili, kreslili a maľovali. Deťom sa šarkany naozaj vydarili. Ich originálna šarkania výzdoba teraz skrášľuje chodby našej školy.
Šarkaniáda v školskom klube detí
- 2
Športová príprava v 5. C
- 2
Ani chodníky zakryté lístím, vietor silnejší a chladnejší naše hodiny športovej prípravy neprerušia. Jeseň a zima nie sú práve obľúbeným obdobím atléta, technika atletických disciplín ,,ide bokom” a prvoradé je zvyšovanie všeobecných kondičných schopnosti, a preto sa aj takýmto spôsobom realizujú hodiny športovej prípravy. Veríme, že keď príde sezóna, tak sa všetkým našim atlétom podarí zlepšiť svoje osobné maximá, veď na svojom zlepšení tvrdo pracovali.
Deň školských knižníc
- 10
Dňa 28. októbra sme si spoločne pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc pestrými aktivitami, ktoré podporili lásku našich žiakov ku knihám a literatúre. Každá trieda sa venovala čítaniu a tvoreniu prostredníctvom inšpirujúcich aktivít, ktoré prepojili deti s ich obľúbenými knihami a pomohli rozvíjať ich kreativitu.
1.A Putuje rozprávkami –Prváci si priniesli svoje obľúbené knihy, ktoré im pani učiteľka pomohla predstaviť cez vlastné ilustrácie. Každé dieťa vytvorilo obrázok k svojej knihe, ktoré neskôr spoločne spojili do farebného plagátu s názvom „1.A Putuje rozprávkami“. Tento plagát je pre všetkých malých čitateľov inšpiráciou na čítanie ďalších rozprávkových príbehov.
Strašiak na ochranu kníh v 1.B – Žiaci si na túto príležitosť vytvorili jesenného strašiaka, ktorý sa stal symbolom ochrany kníh. Spoločne ho nazvali „Strážca našich kníh“ a uložili ho do knižného kútika, kde bude symbolicky „strážiť“ ich knižnú zbierku a pripomínať im, aby si svoje knihy vážili a s láskou ich čítali.
1.C a rozprávka O chrobáčikovi - Žiaci z 1.C si pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc prečítali krásnu rozprávku O chrobáčikovi. Počas čítania sa nielen zoznámili s pútavým príbehom a rozprávali sa o hlavných postavách a ich dobrodružstvách. Rozprávka deti inšpirovala k tvorivej aktivite. Každý žiak si vytvoril vlastnú záložku do knihy.
Moja obľúbená kniha v 2.A – Druháci si pozreli videoprezentáciu „Kniha, moja kamarátka“ a vzápätí predstavili knihy, ktoré si priniesli z domu. Každý žiak mal možnosť predstaviť spolužiakom svoju obľúbenú knihu a vysvetliť, prečo si ju vybral, čo ich ešte viac motivovalo k pravidelnému čítaniu a objavovaniu literatúry.
Dokonalá Klára v 3.A a 3.C – Tretiaci z 3.A a 3.C sa tento deň venovali tvorbe slovenskej autorky Gabriele Futovej a jej knihe Dokonalá Klára. Spoločne čítali úryvky, riešili otázky a tajničku a na záver si každý nakreslil svoju „dokonalú Kláru“. Deťom sa tento program veľmi páčil a priniesol im zábavu aj poučenie.
Literárne pojmy a súťaž v 4.A – Štvrtáci si v triede pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc interaktívnymi cvičeniami, kde si zopakovali vedomosti o literárnych pojmoch a v skupinách súťažili, kto rýchlejšie a správne priradí autorov k dielam, ktoré poznajú. Hodinu zakončili výrobou záložiek s odkazmi pre budúcich čitateľov, čím vytvorili krásnu zbierku pre ďalších čitateľov.
Žiaci v 4.B sa najprv dozvedeli viac o Medzinárodnom dni školských knižníc a jeho význame. Uvedomili si, že knižnice nie sú len miestom plným kníh, ale aj miestom, kde môžu objavovať nové príbehy, rozvíjať svoje záujmy a zlepšovať sa v čítaní. Potom vypracovali mini-projekt s informáciami o niektorom slovenskom autorovi.
Knižničná návšteva 4.C triedy– Žiaci navštívili knižnicu, kde čítali s porozumením, rozvíjali svoju kreativitu a fantáziu a nakoniec si vybrali nové knižky. Táto návšteva im pripomenula, aký veľký prínos majú knihy pre ich vzdelávanie a obohatenie duše.
Medzinárodný deň školských knižníc sme na druhom stupni oslávili pestrými aktivitami, ktoré žiakom priblížili fascinujúci svet kníh a význam knižníc pre kultúru a vzdelanie. Tento deň ponúkol príležitosť na zábavu, ale aj na hlbšie spoznávanie literatúry a podporu čitateľských zručností.
Žiaci piateho ročníka mali možnosť objavovať zaujímavosti zo sveta kníh prostredníctvom prezentácie, v ktorej sa zoznámili s najstaršími, najmenšími a najväčšími knihami na svete. Tým si rozšírili poznatky o kultúrnom dedičstve a histórii literatúry. Po prezentácii nasledovalo spoločné čítanie textu o Alexandrijskej knižnici, jednom z najvýznamnejších centier vzdelanosti starovekého sveta. Spoločné čítanie a následná diskusia obohatili ich sociálne zručnosti – mohli zdieľať svoje názory a poznatky so spolužiakmi. Pri príležitosti tohto dňa si žiaci pripomenuli aj nadčasové dielo Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho, ktoré patrí medzi klasické literárne poklady so silným posolstvom. Počas hodiny čítali vybrané úryvky a diskutovali o hlavných myšlienkach, ako sú priateľstvo, láska, vnútorné hodnoty a úcta k druhým. Tento príbeh im ponúkol možnosť premýšľať o medziľudských vzťahoch a hľadaní zmyslu života, pričom mohli vyjadriť svoje názory a pocity.
Šiestaci sa zamerali na písanie básní - akrostichov. To ich motivovalo k sebavyjadreniu a rozvíjalo ich jazykové aj logické zručnosti. Zároveň mali priestor vyjadriť svoje pocity a názory. Žiaci zo 6. B triedy pridali do programu zábavnú aktivitu – prezliekanie sa za obľúbené knižné postavy. V kostýmoch čarodejníkov, princezien, superhrdinov a detektívov premenili školské chodby na živú prehliadku literárnej fantázie. Táto aktivita podporila ich tvorivosť a komunikačné zručnosti, keďže žiaci mali možnosť prezentovať svoje obľúbené postavy a diskutovať o knihách, ktoré ich zaujali, čím si obohatili čitateľský zoznam a zdieľali vlastný literárny vkus.
Starší žiaci sa venovali knihe Superženy, ktorá predstavuje príbehy inšpiratívnych žien z rôznych oblastí života. Každý žiak si vybral postavu, ktorá ho najviac oslovila, a napísal krátky text o jej živote a dôvodoch, prečo ho práve táto osobnosť inšpiruje. Svoj text doplnili ilustráciou. Táto aktivita rozvíjala ich schopnosť analyzovať text, zamyslieť sa nad hodnotami, ako sú odvaha a vytrvalosť, a samostatne vyjadriť svoje myšlienky v písomnom prejave.
Medzinárodný deň školských knižníc priniesol žiakom radosť z čítania a poznávania, rozvoj nových zručností a prehĺbenie vzťahov medzi učiteľmi, žiakmi a svetom literatúry. Učitelia mali možnosť lepšie spoznať záujmy žiakov a ich pohľad na knihy, zatiaľ čo žiaci zažili netradičný deň plný zábavy a poučenia.
Halloweenská angličtina
Žiaci našej školy si pred jesennými prázdninami užívali hodiny angličtiny s pani učiteľkou Burdejovou v halloweenskom duchu. Hoci si na našej škole vážime a ctíme slovenské zvyky i tradície našich predkov, rozhodli sme sa našim deťom v rámci anglického jazyka ukázať a priblížiť aj zvyky, ktoré pochádzajú z anglicky hovoriacich krajín. Deti sa prezliekli do rôznych masiek, aby si na hodinách navodili tú správnu halloweensku atmosféru. Žiaci 8.B triedy vyrezali spoločnými silami tekvicu, ktorou si ozdobili triedu. Masky sa predviedli aj v triedach 3.A, 5.C, 6.A a 9.B.
Aktivity 4.C
Deň jablka v 4.C sa niesol v znamení všetkých možných pochúťok, ktoré možno z tohto jedinečného a zdravého ovocia vytvoriť a všetkých možných informácií o jeho veľkosti, chuti, farbe, počtu odrôd, prospešnosti pre naše zdravie a ďalšie pikošky, napr o tom aké najväčšie jablko na svete dokázali pestovatelia vypestovať. Aj my sme si strihli súťaž o jeho najväčšiu podobu. Pripravili sme si v spolupráci s rodičmi rôzne jablkové dobroty a ochutnávali rôzne odrody jabĺk či nápoje. Nasýtili sme tak nielen telo, ale aj mozog novými a zaujímavými informáciami.
Aj takto deti našej školy trávia svoju voľnú sobotu....deti z ekologického krúžku 4.C sa radi zúčastňujú aktivít, ktorými napomáhajú prírode a skrášľujú okolie svojho mesta, tentoraz sme na poslednom krúžku čistili potok Domanižanka a našli sme skutočné skvosty, ktoré ľudia dokážu vyhodiť - cestovný kufor, nočnú lampu, dáždniky, či pneumatiky. Aj takýmto spôsobom sa učíme svojou troškou prispieť k čistému životnému prostrediu.
Obe aktivity pripravila pani učiteľka Mejsnarová.
Nácvik 1. pomoci v 3. a 4.ročníku
Dňa 24.10.2024 sa žiaci z 3.B a 4.A triedy s triednymi učiteľkami Starosundeckou a Gardianovou zúčastnili v Považskej knižnici prednášky i praktického nácviku prvej pomoci. Študentky SZŠ v Považskej Bystrici ich najskôr motivovali rozprávkovými príbehmi o prvej pomoci a potom im s ochotou predviedli ukážku Heimlichovho manévru, ošetrenia zlomeniny a správneho vykonania masáže srdca. Následne si to žiaci prakticky odskúšali. Z prednášky odchádzali nadšení a potešení, že sa naučili niečo nové a užitočné.
Domáci miláčikovia na hodine biológie
Žiaci 6.A a 6.B triedy zažili veľmi netradičnú a zážitkovú hodinu biológie. Ich úlohou bolo predstaviť svojich domácich miláčikov formou projektov. Hodina bola zaujímavá tým, že si žiaci mohli priniesť svoje domáce zvieratko do školy. Pre mnohé deti je ich zvieratko ako člen rodiny. Žiaci priniesli na ukážku napríklad zajačika, morča, škrečka a dokonca aj dvoch papagájov. Deťom je jasné, že každé jedno zvieratko si vyžaduje určitú pozornosť a starostlivosť a vedie ich to k zodpovednosti sa o niekoho starať. Je dokázané, že domáce zvieratká podporujú zdravý vývin detí, zmierňujú úzkosť, úroveň stresu, duševnú nepohodu a depresiu.
Hodina bola pre žiakov nielen poučná, ale aj zábavná, pripravila ju Mgr. Bronislava Červenková
Testovanie pohybových zručností žiakov 1.ročníka
24. októbra sa všetci prváci našej školy zúčastnili testovania pohybových zručností, ktoré musia školy splniť podľa pokynov Ministerstva školstva. Pani učiteľky triedne a pán učiteľ Kukučka zmerali deťom telesnú výškú a hmotnosť a absolvovali s nimi disciplíny: predklon v sede s dosahovaním, opakovaná zostava s tyčou, výdrž v zhybe nadhmatom, skok do diaľky z miesta, ľah-sed, kotúľanie 3 lôpt, člnkový beh 4 x 10 m, vlajková naháňačka, viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov.
Cieľom projektu testovania je zistiť stav pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň tiež poradiť a nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady.
Jesenné aktivity ŠKD 1.B
- 2
Školský klub detí 1.B sa v októbri zameral na výtvarné aktivity. S pani vychovávateľkou Gašpárkovou pripravili jesennú výzdobu triedy, kreslili, maľovali a vyrábali 3D modely. Takmer všetko robili prváci sami, bez pomoci, sú naozaj veľmi šikovní. Obrázok, na ktorom sú samé čierne postavy, mal zadanie - pani vychovávateľka očami detí.
Hodina Etickej výchovy
Úlohou žiakov piateho a šiesteho ročníka na hodine etickej výchovy bolo zamyslieť sa a napísať, kto alebo čo im pomáha k dosahovaniu ich krátkodobých i dlhodobých cieľov a naopak, čo ich ,,ťahá ku dnu,, od toho, aby dosiahli svoje vytúžené ciele. Žiaci sedeli v kruhu, čím bola atmosféra na hodine uvoľnenejšia a viac priateľská. Vyučujúcej - pani učiteľke Krčmárikovej odprezentovali svoje názory. Nakoniec využili aj kreativitu a svoje balóniky si vymaľovali.
Štvrtáci varili prvákom
V školskom klube detí žiaci štvrtáci z oddelenia pani vychovávateľky Václavovej pripravili zdravý šalát svojim malým spolužiakom - prvákom z oddelenia pani vychovávateľky Vokelovej. Priniesli rôzne druhy ovocia a zeleniny, očistili ich a nakrájali. Štvrtáci usilovne pracovali, najviac to bavilo chlapcov. Na výbornom zdravom šaláte si pochutnali prváci. Všetci sa tešia na ďalšie zdravé jedlá,ktoré sa budú pripravovať v ŠKD.
Príprava deviatakov na Testovanie 9
Žiaci deviateho ročníka sa intenzívne venujú príprave na Testovanie deviatakov Monitor. Hoci bude až v marci 2025, dovtedy musia stihnúť opakovanie vedomostí, ktoré získali na základnej škole.
Žiaci 9.B na hodinách slovenského jazyka riešia množstvo úloh a testov, ktoré ich majú čo najlepšie pripraviť na Testovanie. Skúšajú rôzne formy práce a tento týždeň pracovali v online aplikácii wordwall. Jej výhodou sú úlohy pripravené na presné učivo, ktorých žiaci stihnú vypracovať oveľa viac, ako keby boli v papierovej podobe. Zároveň majú okamžitú spätnú väzbu o tom, ako úspešne pracovali. Rovnako sa učia rozhodovať pod časovým tlakom a v podmienkach rôzne skomplikovaných – napríklad sa nemôžu vrátiť k otázkam už vypracovaným. Po absolvovaní takéhoto cvičenia sa vyučujúcej zobrazia žiacke odpovede aj štatistické vyhodnotenie toho, ktoré učivo zvládli najlepšie alebo naopak, ktoré robilo problém a treba sa k nemu ešte vrátiť.
Knižný bazárik
Exkurzia do sklární RONA a.s. Lednické Rovne
Dňa 15.10. 2024 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie do sklární RONA v Lednických Rovniach. Exkurzia sa začala prednáškou z histórie sklární, ktorá sa začala písať v roku 1890, kedy sa majiteľ Schreiber rozhodol začať s ich výstavbou. Začiatok výroby sa datuje od roku 1892, ktorá pokračuje bez prestávky až do dnešnej doby, teda viac ako 130 rokov. Exkurzia pokračovala návštevou samotných výrobných priestorov sklární, kde si žiaci mohli na vlastné oči počas plnej prevádzky pozrieť strojovú aj ručnú výrobu skla. Mali možnosť vidieť prístroj na zušľachťovanie skla, pantograf, ako aj ručné maľovanie skla. Dozvedeli sa aj to, že sklo zo sklární sa vyváža do celého sveta. Žiaci si mali možnosť prezrieť aj expozíciu galérie a múzeá sklární. Exkurziu sme zakončili návštevou historického parku v Lednických Rovniach.
Škola v prírode
V dňoch 30.9.2024 - 4.10.2024 sa žiaci 4.ročníka zúčastnili jesennej školy v prírode v Nízkych Tatrách – Táloch. Počas tohto týždňa sme spoločne absolvovali viacero vychádzok náučným chodníkom popri potoku Bystrianka, čím deti bližšie spoznali obec Bystrú. V miestnom obchodíku si kúpili pohľadnice, ktoré vypísali a na ďalší deň poštou poslali svojim rodičom, starým rodičom či inej blízkej rodine. Napriek nepriaznivému počasiu sme v strede týždňa preskúmali najväčšiu jaskyňu južnej strany Nízkych Tatier - Bystriansku jaskyňu, kde žiakov zaujali veľké kvapľové útvary v podobe stalaktitov a stalagmitov, nástenné vodopády či drobné visiace netopiere. Okrem toho mali každý deň animátorky pre nich pripravené zábavné tímové hry s hudbou a tancami. Pobyt sme zavŕšili vyhodnotením súťaže jednotlivých tímov a rozlúčkovou diskotékou s odmenami v podobe diplomov, tričiek a šiltoviek. Všetci prežili krásny týždeň plný priateľstva, smiechu a spoločných zážitkov.
Zdravý september v 2.B
V mesiaci september už tradične uskutočňujeme aktivitu Školy podporujúcej zdravie.
Dňa 27. 9. 2024 sa žiaci 2. B triedy rozprávali o duševnom zdraví: o svojich pocitoch, vzťahoch v kolektíve, o vzájomnej tolerancii, kamarátstve, ale aj o prípadnej šikane, vzájomnom ubližovaní si či diskriminácii.
Vysvetlili sme si, prečo je dôležité utvoriť dobrý kolektív, v ktorom sa ľahšie pestuje zdravé duševné zdravie.
Na záver deti nakreslili, ako by malo medzi nimi existovať kamarátstvo.
Literárno-dejepisná exkurzia
- 1
V stredu 2.10. 2024 sa žiaci 7. a 8. ročníka s pani učiteľkami Kališíkovou a Mlyniskou zúčastnili literárnej exkurzie do dvoch významných miest slovenskej histórie - Modry a Košarísk. Exkurzia bola zameraná na poznávanie života a diela významných osobností slovenských dejín, Ľudovíta Štúra a Milana Rastislava Štefánika. Našou prvou zastávkou bola Modra, kde sme navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra. Po príchode nás privítal sprievodca, ktorý nás previedol expozíciou venovanou tomuto významnému slovenskému národovcovi, politikovi a spisovateľovi. Dozvedeli sme sa o jeho živote, o jeho práci na kodifikácii spisovnej slovenčiny a jeho aktivitách počas národného obrodenia. Múzeum nám poskytlo možnosť vidieť množstvo dobových predmetov a dokumentov spojených s Ľudovítom Štúrom, vrátane jeho rukopisov a osobných vecí. Po návšteve Modry sme sa presunuli do Košarísk, rodnej obce Milana Rastislava Štefánika. Tu sme navštívili múzeum venované životu tohto významného slovenského politika, diplomata, astronóma a generála. Expozícia obsahovala množstvo originálnych predmetov, ako napríklad uniformy, osobné denníky a fotografie dokumentujúce jeho expedície a stretnutia s významnými osobnosťami svetovej politiky. Sprievodkyňa nám priblížila aj jeho cestovateľské vášne a vedecké práce. Pútavé bolo aj rozprávanie o jeho úlohe pri zakladaní Československa. Celá exkurzia bola veľmi poučná a priblížila žiakom životy kľúčových postáv slovenských dejín.
Jesenné atletické sústredenie 5.C
- 7
V dňoch od 25.09. – 27.09.2024 sa naši najmladší atléti z 5.C zúčastnili jesenného sústredenia na Javorníkoch s p. uč. Zboranovou a p. uč. Kukučkom. Po príchode na Javorníky sa ubytovali v hoteli Fran, po obede žiaci absolvovali rôzne bežecké cvičenia zamerané na techniku behu. Po tréningu ich čakala regenerácia a večera. Druhý deň ich čakala prvá fáza tréningu, a to turistika po hrebeni Javorníkov. Druhá fáza dňa mala charakter bežecký, ktorá bola inšpirovaná našimi najlepšími atlétmi, ktorí svoju prípravu tak isto trávia vo vysokohorských terénoch. Po večeri žiaci absolvovali teóriu športu a atletických disciplín. Potom nasledoval zábavný program, kde sa všetci spolu zabávali na spoločenských hrách. V tretí - posledný deň, bola posledná fáza sústredenia, a to turistika na ,,opačnú“ stranu Javorníkov a následne vyhodnotenie samotného sústredenia.
Jesenné sústredenie prebehlo úspešne a bez akýchkoľvek zranení.
ZBER PAPIERA UKONČENÝ
Dnešným dňom je zber papiera ukončený. Vyzbieralo sa 4 169 kg, za čo všetkým zúčastneným veľmi pekne ďakujeme. Umiestnenie tried a jednotlivcom bude zverejnené priečinku Súťaže.
Zber papiera
Vážení rodičia,
od 16.09.2024 bude na zadnom školskom dvore pristavený kontajner na zberový papier.
Kartóny sa nezberajú. Balíčky papiera noste zviazané.Ráno nahláste pánovi školníkovi triedu, meno žiaka a on odváži donesený papier. Po 13,30 tieto údaje zapíšete do písanky, ktorá bude pri váhe vo vestibule školy.
Ďakujeme