Dňa 28. októbra sme si spoločne pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc pestrými aktivitami, ktoré podporili lásku našich žiakov ku knihám a literatúre. Každá trieda sa venovala čítaniu a tvoreniu prostredníctvom inšpirujúcich aktivít, ktoré prepojili deti s ich obľúbenými knihami a pomohli rozvíjať ich kreativitu.
1.A Putuje rozprávkami –Prváci si priniesli svoje obľúbené knihy, ktoré im pani učiteľka pomohla predstaviť cez vlastné ilustrácie. Každé dieťa vytvorilo obrázok k svojej knihe, ktoré neskôr spoločne spojili do farebného plagátu s názvom „1.A Putuje rozprávkami“. Tento plagát je pre všetkých malých čitateľov inšpiráciou na čítanie ďalších rozprávkových príbehov.
Strašiak na ochranu kníh v 1.B – Žiaci si na túto príležitosť vytvorili jesenného strašiaka, ktorý sa stal symbolom ochrany kníh. Spoločne ho nazvali „Strážca našich kníh“ a uložili ho do knižného kútika, kde bude symbolicky „strážiť“ ich knižnú zbierku a pripomínať im, aby si svoje knihy vážili a s láskou ich čítali.
1.C a rozprávka O chrobáčikovi - Žiaci z 1.C si pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc prečítali krásnu rozprávku O chrobáčikovi. Počas čítania sa nielen zoznámili s pútavým príbehom a rozprávali sa o hlavných postavách a ich dobrodružstvách. Rozprávka deti inšpirovala k tvorivej aktivite. Každý žiak si vytvoril vlastnú záložku do knihy.
Moja obľúbená kniha v 2.A – Druháci si pozreli videoprezentáciu „Kniha, moja kamarátka“ a vzápätí predstavili knihy, ktoré si priniesli z domu. Každý žiak mal možnosť predstaviť spolužiakom svoju obľúbenú knihu a vysvetliť, prečo si ju vybral, čo ich ešte viac motivovalo k pravidelnému čítaniu a objavovaniu literatúry.
Dokonalá Klára v 3.A a 3.C – Tretiaci z 3.A a 3.C sa tento deň venovali tvorbe slovenskej autorky Gabriele Futovej a jej knihe Dokonalá Klára. Spoločne čítali úryvky, riešili otázky a tajničku a na záver si každý nakreslil svoju „dokonalú Kláru“. Deťom sa tento program veľmi páčil a priniesol im zábavu aj poučenie.
Literárne pojmy a súťaž v 4.A – Štvrtáci si v triede pripomenuli Medzinárodný deň školských knižníc interaktívnymi cvičeniami, kde si zopakovali vedomosti o literárnych pojmoch a v skupinách súťažili, kto rýchlejšie a správne priradí autorov k dielam, ktoré poznajú. Hodinu zakončili výrobou záložiek s odkazmi pre budúcich čitateľov, čím vytvorili krásnu zbierku pre ďalších čitateľov.
Žiaci v 4.B sa najprv dozvedeli viac o Medzinárodnom dni školských knižníc a jeho význame. Uvedomili si, že knižnice nie sú len miestom plným kníh, ale aj miestom, kde môžu objavovať nové príbehy, rozvíjať svoje záujmy a zlepšovať sa v čítaní. Potom vypracovali mini-projekt s informáciami o niektorom slovenskom autorovi.
Knižničná návšteva 4.C triedy– Žiaci navštívili knižnicu, kde čítali s porozumením, rozvíjali svoju kreativitu a fantáziu a nakoniec si vybrali nové knižky. Táto návšteva im pripomenula, aký veľký prínos majú knihy pre ich vzdelávanie a obohatenie duše.
Medzinárodný deň školských knižníc sme na druhom stupni oslávili pestrými aktivitami, ktoré žiakom priblížili fascinujúci svet kníh a význam knižníc pre kultúru a vzdelanie. Tento deň ponúkol príležitosť na zábavu, ale aj na hlbšie spoznávanie literatúry a podporu čitateľských zručností.
Žiaci piateho ročníka mali možnosť objavovať zaujímavosti zo sveta kníh prostredníctvom prezentácie, v ktorej sa zoznámili s najstaršími, najmenšími a najväčšími knihami na svete. Tým si rozšírili poznatky o kultúrnom dedičstve a histórii literatúry. Po prezentácii nasledovalo spoločné čítanie textu o Alexandrijskej knižnici, jednom z najvýznamnejších centier vzdelanosti starovekého sveta. Spoločné čítanie a následná diskusia obohatili ich sociálne zručnosti – mohli zdieľať svoje názory a poznatky so spolužiakmi. Pri príležitosti tohto dňa si žiaci pripomenuli aj nadčasové dielo Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho, ktoré patrí medzi klasické literárne poklady so silným posolstvom. Počas hodiny čítali vybrané úryvky a diskutovali o hlavných myšlienkach, ako sú priateľstvo, láska, vnútorné hodnoty a úcta k druhým. Tento príbeh im ponúkol možnosť premýšľať o medziľudských vzťahoch a hľadaní zmyslu života, pričom mohli vyjadriť svoje názory a pocity.
Šiestaci sa zamerali na písanie básní - akrostichov. To ich motivovalo k sebavyjadreniu a rozvíjalo ich jazykové aj logické zručnosti. Zároveň mali priestor vyjadriť svoje pocity a názory. Žiaci zo 6. B triedy pridali do programu zábavnú aktivitu – prezliekanie sa za obľúbené knižné postavy. V kostýmoch čarodejníkov, princezien, superhrdinov a detektívov premenili školské chodby na živú prehliadku literárnej fantázie. Táto aktivita podporila ich tvorivosť a komunikačné zručnosti, keďže žiaci mali možnosť prezentovať svoje obľúbené postavy a diskutovať o knihách, ktoré ich zaujali, čím si obohatili čitateľský zoznam a zdieľali vlastný literárny vkus.
Starší žiaci sa venovali knihe Superženy, ktorá predstavuje príbehy inšpiratívnych žien z rôznych oblastí života. Každý žiak si vybral postavu, ktorá ho najviac oslovila, a napísal krátky text o jej živote a dôvodoch, prečo ho práve táto osobnosť inšpiruje. Svoj text doplnili ilustráciou. Táto aktivita rozvíjala ich schopnosť analyzovať text, zamyslieť sa nad hodnotami, ako sú odvaha a vytrvalosť, a samostatne vyjadriť svoje myšlienky v písomnom prejave.
Medzinárodný deň školských knižníc priniesol žiakom radosť z čítania a poznávania, rozvoj nových zručností a prehĺbenie vzťahov medzi učiteľmi, žiakmi a svetom literatúry. Učitelia mali možnosť lepšie spoznať záujmy žiakov a ich pohľad na knihy, zatiaľ čo žiaci zažili netradičný deň plný zábavy a poučenia.