Prihlasovanie do ZUŠ IWK
BUDÚCI PRVÁCI
Vážení rodičia,
do konca mesiaca máj 2020 Vám zašleme doporučene rozhodnutie o prijatí / neprijatí dieťaťa do 1.ročníka pre školský rok 2020/2021. Súčasťou zásielky budú aj pokyny k 1.septembru, pomôcky, ktoré si zabezpečíte v priebehu prázdnin. Naďalej sledujte informácie na našej web stránke školy. Tešíme sa na budúcich prváčikov!
Zápis prvákov
Vážení rodičia, zápis do 1. ročníka je možné uskutočniť niekoľkými spôsobmi alebo ich kombináciou:
Prostredníctvom formulára.
Na stránke školy v paneli vľavo nájdete nadpis Zápis do 1. roč. V tejto zložke nájdete formulár na stiahnutie , ktorý je potrebný k zápisu. Vyplnený formulár odošlete na mail školy, alebo ho pošlete poštou. Môžete formulár aj vložiť do schránky, ktorá je umiestnená pri hlavnom vchode budovy školy.
Zápis papierovou formou
Ak zákonný zástupca nemá možnosť elektronicky komunikovať so školou, môže si vyzdvihnúť formulár osobne v základnej škole v termíne od 20.4. - 24.4. 2020 (v čase 8.00 – 12.00) v kancelárii zástupcov školy.
Po vyplnení a podpísaní zákonným zástupcom formulár doručíte do školy, alebo pošlete poštou do 30. 4. 2020.
Všetky kontakty so školou sa uskutočnia, čo najbezpečnejším spôsobom s dôrazom na dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení ( hygienické rúško, dezinfekcia pri vstupe do budovy)
Zápis elektronickou formou
Zákonný zástupca môže základnej škole poskytnúť osobné údaje potrebné pre zápis prostredníctvom elektronického podania doručeného do elektronickej schránky základnej školy. Viď elektronická prihláška na web stránke školy.
Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie najneskôr do štyroch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.
Odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky
Ak zákonný zástupca požiada o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, súčasti žiadosti zákonného zástupcu, ktorými sú odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie sa nebudú pri zápise vyžadovať, ale zákonný zástupca ich doručí dodatočne, najneskôr do štyroch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.
Overenie údajov poskytnutých zákonnými zástupcami
Základná škola podľa školského zákona vyžaduje pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky osobné údaje o deťoch a o identifikácii zákonných zástupcov dieťaťa. Overenie údajov poskytnutých zákonnými zástupcami sa uskutoční do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.
Prihlášky na stredné školy
Vážení rodičia deviatakov a deviataci,
počas predchádzajúcich dní ste výchovnej poradkyni nahlásili stredné školy, na ktoré si chcete posielať prihlášky.
Na základe týchto údajov budú prihlášky vytlačené a poštou poslané na Vašu adresu.
Prihlášky podpíšte Vy - zákonní zástupca a žiak - SPOLU 2 PODPISY. Potvrdenie od detského lekára nie je potrebné. Následne prihlášku pošlite poštou (obyčajne, nie doporučene) na adresu školy, alebo ju vhoďte fyzicky do schránky pred školou najneskôr do 22. apríla 2020.
Následne prihlášky finálne skompletizujeme a rozošleme na príslušné stredné školy.
Tipy na zábavné aktivity z ŠKD
- 6
ŠKD NA DIAĽKU
Aj v týchto neľahkých časoch nezabúdame na Vás milí naši „družinári“. Veľmi nám chýbate!
Vieme, že veľa času trávite plnením školských povinností. Veríme však, že si nájdete čas aj na nás.
Prinášame Vám námety na rôzne veľkonočné aktivity, hry, niečo si spolu vyrobíme. Nie je to povinné.
Veľmi by nás však potešilo, keby ste nám svoje aktivity ,výrobky odfotili a poslali cez aplikáciu Edupage- správu svojej pani vychovávateľke.
S pozdravom Vaše pani vychovávateľky.
Veľkonočné pexeso
Potrebujeme: servítku, lep, nožnice, tvrdý papier (výkres, kartón), pastelky
Postup: Na tvrdý papier nalepíme servítku, rovnaké vzory vystrihneme. Zadnú časť pexesa si môžeme vymaľovať rôznymi obrázkami. Mne sa podarilo vytvoriť 24 párov. Želám peknú zábavu!
Veľkonočné vajíčka- zdobenie
Potrebujeme: polystyrénové vajíčka, akrylové farby, štetce, špajdle, nožnice, farebný papier, vyrezávačky na papier, špendlíky, koráliky, stužky, špagát, pierka, rôzny aranžérsky materiál
Postup:
- Polystyrénove vajíčko si napichneme na špajdlu a natrieme akrylovou farbou, natrieme ho viacerými vrstvami.
- Kým nám vajíčko zaschne si pomocou vyrezávačky na papier vyrežeme farebné kvety, ak nemáme vyrezávačku môžeme si povystrihať malé kvety z papiera.
- Na špendlík napichneme korálik a následne pripichujeme kvety na vajíčko.
- Vajíčko dozdobíme stužkami, pierkami.
Veľkonočný veniec
Potrebujeme: kartón alebo papierový tanierik, farebné papiere, nožnice, lepidlo, stužku.
Postup: Z kartónu vystrihneme veniec alebo ak máme tanierik , tak vnútro. Z farebných papierov si nastriháme vajíčka, ktoré lepíme na venček, dozdobíme stužkou.
ZAJKO
Podľa fotiek si vyrobte zajka z materiálov, ktoré máte určite doma. Budeme potrebovať iba ponožku/y podľa toho, koľko zajkov si chceme vyrobiť, ryžu, stuhu, fixku, nožnice, ihlu a niť, aby sme zajkovi zašili uši.
KRASLICE
Veľkonočné vyjíčko si môžete vytlačiť, vystrihnúť a vyfarbiť.
Veľkonočný zajačik zo servítkov
Potrebujeme: servítku
Podľa priloženého návodu na skladanie si môžete vyrobiť zajačika zo servítky, ktorý Vám ozdobí Váš veľkonočný stôl. Prajem veľa zábavy a šťastia.
Žerucha - chutná a zdravá veľkonočná výzdoba
Vhodnú misku vystelieme hlinou, alebo vatou v tenkej vrstve asi 5 milimetrov ( hrúbka detského malíčka). Zalejeme vodou a nasypeme semeno Žeruchy siatej, aby pokrylo celú plochu misky - Obrázok 1). Každý deň polievame vodou, aby semeno nevyschlo. Na vyrastenú zelenú žeruchu (za 3 až 5 dní) uložíme kraslice, kuriatka, alebo iné ľahké dekoračné predmety. Môžeme použiť aj škrupiny z vajec -obrázok 2). Po Veľkej noci zelenú žeruchu odstrihneme a pridáme do jedla, napríklad na varené zemiaky, do nátierky, alebo len tak na chlieb s maslom - obrázok 3). Má vysoký obsah vitamínov A, B, C a K.
Príjemné prežitie Veľkonočných sviatkov a dobrú chuť
Výber do športovej atletickej triedy
Vážení rodičia,
Základná škola Školská a Atletický oddiel Olympia Považská Bystrica ponúkajú žiakom a žiačkam 4. ročníka unikátnu možnosť rozvoja všeobecných pohybových schopností Vašich detí so zameraním na kráľovnú športu - atletiku, zaradením do športovej atletickej triedy. Pokiaľ máte záujem, aby sa Vaše dieťa naučilo správne behať, hádzať, skákať a nielen to (zameriavame sa na všeobecný rozvoj pohybových schopností, preto žiaci športovej triedy absolvujú lyžiarske výcviky, sústredenia na bežkách, plavecký výcvik, korčuliarsky výcvik na ľade, sústredenia na horských bicykloch, turistické sústredenia atď., z kolektívnych športov ovládajú žiaci po absolvovaní športovej triedy volejbal, basketbal, florbal, vybíjanú, méty a iné.). Naše športové triedy sú zriadené presne na tento účel. Zabezpečujeme športovú prípravu ako súčasť vyučovacieho procesu pre žiakov od piateho do deviateho ročníka základnej školy. Poctivá práca a naše 40 ročné skúsenosti s výchovou a tréningom mládeže nás držia na popredných miestach v rámci hodnotenia športových tried na celoslovenskej úrovni.
V prípade záujmu vyplnte elektronickú prihlášku na našej stránke do 30. 04. 2020, do poznámky napíšte svoj záujem o športovú triedu. v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať číslo telefónu: +421 918 418 476, email: kukucka.jr@gmail.com.
Ak je Vaše dieťa žiakom našej ZŠ, stačí ak si v časti Dokumenty na stiahnutie vyhľadáte Súhlas rodičov do ŠT, vyplníte ho a pošlete na mailovú adresu školy.
Preverenie pohybových schopností sa uskutoční po obnovení školského vyučovania, ak sa začne vyučovanie až v septembri, žiaci budú vybratí na základe záujmu.
Lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti prinesiete do 2 týždňov od obnovenia vyučovania.
Prihlášky na školský rok 2020/2021
Vážení rodičia,
ak máte záujem prihlásiť svoje dieťa na našu školu, využite, prosím, elektronickú prihlášku v ľavom paneli na našej web stránke.
Ak nemáte možnosť poslať prihlášku elektronicky, môžete použiť prihlášku v časti Dokumenty na stiahnutie - po vyplnení ju vytlačiť a v papierovej podobe vhodiť do poštovej schránky pred školou.
Overenie údajov poskytnutých zákonnými zástupcami sa uskutoční do dvoch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.
Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie do vydania rozhodnutia o prijatí dieťaťa do základnej školy, najneskôr do 15. júna 2020.
Ak zákonný zástupca požiada o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, súčasť žiadosti zákonného zástupcu, ktorým je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie sa nebude pri zápise vyžadovať, ale zákonný zástupca ich doručí dodatočne, najneskôr do štyroch týždňov od skončenia mimoriadneho prerušenia školského vyučovania.
Domáce úlohy počas karantény
Vážení rodičia a žiaci,
vzhľadom na to, že škola je počas nasledujúcich 2 týždňov (od 16.3 do 27.3.2020) zatvorená, podľa inštrukcií MŠ SR budeme elektronicky zadávať prácu pre žiakov na doma počas celej doby karantény. Výklad učiva, prezentácie, testy, prípadne domáce úlohy z výkladu budete dostávať postupne od jednotlivých vyučujúcich elektronickou formou na Edupage.
V prípade, že ste stratili prihlasovacie údaje na edupage, kontaktujte sa na tel. čísle 0911 225 118 v čase od 9.00 do 11.00 hod.
Všetky obedy boli automaticky odhlásené.
S pozdravom vedenie školy.
Prerušenie prevádzky školy a školskej jedálne
Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta Považská Bystrica je prerušený vyučovací proces vo všetkých základných a materských školách v Považskej Bystrici od 12.3. (štvrtok) do 16.3.2020 (pondelok) vrátane, rovnako aj prevádzka školských jedální.
Vyzývame rodičov, aby nechali počas uvedených dní deti doma, nestretávali sa s inými deťmi a žiakmi, aby opatrenie malo význam, nejedná sa o prázdniny, ale o preventívne opatrenie. Zároveň sa neodporúče zveriť deti starým rodičom, pretože sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva.
Žiaci budú v týchto dňoch automaticky odhlásení z obedov.
Na základe Rozhodnutia primátora mesta Považská Bystrica sa prerušuje do odvolania výdaj stravy cudzím stravníkom v školských jedálňach, rovnako ako výdaj stravy do obedárov.
Naďalej trvale až do odvolania platia a musia sa dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré sú účinné vo vzťahu ku kvapôčkovým nákazám, kde patrí aj COVID – 19, a to:
- pravidelne si umývať ruky mydlom a teplou vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,
- nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
- pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
- vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť,
- vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky,
- zvážiť účasť na hromadných podujatiach, resp. oblastí s vysokou koncentráciou ľudí,
- v prípade, že sa u ktorejkoľvek osoby, ktorá sa nachádzala v oblastiach, kde sa vírus vyskytol, objavia vyššie uvedené symptómy za obdobie 14 dní, a to najmä zvýšená teplota, kašeľ, bolesti v hrdle, musí: ostať doma, nechodiť priamo k lekárovi, kontaktovať lekára telefonicky, popísať mu symptómy a riadiť sa jeho príkazmi,
- v prípade, že lekár na základe popísaných symptómov rozhodne, že daná osoba musí byť hospitalizovaná, pošle lekár pre danú osobu špeciálnu sanitku. Každopádne nesmie takáto osoba chodiť sama na pohotovosť alebo na infekčné oddelenie,
- v prípade, že symptómy nebudú ťažké, môže obvodný lekár rozhodnúť, že osoba ostane v domácej karanténe,
- v prípade, že sa vyskytne podozrenie u žiaka bývajúceho na internáte, je potrebné postupovať obdobne.V pondelok doobeda zasadne krízový štáb opäť a vydá nové usmernenia, o ktorých Vás budeme informovať. Materské a základné školy sa zatiaľ otvoria v utorok 17.3.2020.
Starší vychovávajú mladších
10.03.2020 žiaci 9.B triedy-Jakub Hrenák, Natália Tománková, Beáta Špániková a Samko Turčáni predviedli žiakom v ŠKD pásmo Čo sa sluší. Deti sa dozvedeli o slušnom správaní sa v rodine, na ulici, v reštauráciách a na návštevách. Veľa si zapamätali z čítania svojich starších spolužiakov. Na záver nám porozprávali o pravidlách v rodine, ktoré uplatňujú doma, ako sa správajú na návštevách u svojich blízkych, prečo nemôžu mať na ulici na ušiach slúchadlá alebo sa nemôžu pozerať do mobilu, kam chodia na návštevy a ako sa tam správajú, prečo muž drží dáždnik žene na ulici. Deviataci dostali za svoj výkon jednotky a okolo 50 detí z ŠKD za odpovede sladkú odmenu.
Aktuálne pokyny ohľadom koronavírusu, Zrušenie plenárneho rodičovského združenia
Včera 9.3.2020 podvečer vydal Ústredný krízový štáb ďalšie pokyny k situácii s koronavírusom:
„Ústredný krízový štáb SR v súvislosti so šíriacim sa ochorením COVID-19 (koronavírus) zakázal od 10. marca organizovanie športových, kultúrnych aj verejných podujatí na Slovensku po dobu 14 dní, informoval predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR s tým, že v prípade potreby môže byť časová lehota predĺžená. ÚKŠ SR zároveň nariadil povinnú 14-dňovú karanténu pre všetkých občanov, ktorí sa vrátia z najviac postihnutých krajín - Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórei. „Uvedené opatrenia majú znížiť riziko šírenia ochorenia COVID-19,“ .
Aj z tohto dôvodu sa sprísňujú preventívne opatrenia v rezorte školstva. „Ministerstvo školstva vydá príkaz na zrušenie nielen školských exkurzií do zahraničia, ale aj rôznych súťaží, škôl v prírode, či lyžiarskych výcvikov,“ uviedol P. Pellegrini s tým, že registruje správy o plošnom zatváraní škôl a upozornil, že nejde o nariadenie zo strany ÚKŠ SR a Úradu verejného zdravotníctva SR.
Preventívne plošné zatváranie škôl nie je z epidemiologického hľadiska nutné. V školách a škôlkach, kde si to epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 vyžaduje, sú už v súčasnosti nariadené karanténne opatrenia a prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu,“.
Z uvedeného vyplýva, že školám a ŠZ sa zakazuje
- organizovať akékoľvek hromadné podujatia v škole alebo mimo nej (rodičovské združenia odvolajte , voľby do rád škôl vykonáte v neskoršom termíne)
- účasť detí a žiakov na inom hromadnom podujatí (vrátane okresných a iných kôl predmetových olympiád, športových a umeleckých súťaží, filmových a divadelných predstavení...)
- vydávať obedy do obedárov tak, že by mohlo prísť ku kontaminácii zamestnancov alebo detí (oddelené priestory, rukavice...), v najhoršom prípade pristúpiť k prerušeniu vydávania obedov cudzím stravníkom
V prípade, že sa škola dozvie o príchode zamestnanca, žiaka, ich rodinného príslušníka a pod. z uvedených krajín, zakáže im vstup do školy alebo ŠZ a informuje ich o povinnej karanténe.
Zriaďovateľ prikazuje školám a ŠZ každodenne a priebežne monitorovať zdravotný stav detí, žiakov a zamestnancov a postupovať primerane podľa Plánu opatrení pre ZŠ a SŠ a ŠZ pre prípad pandémie chrípky v SR č. 15/2005-R, ktorý vadalo Ministerstvo školstva SR a podľa vlastnej smernice školy. Každý zistený prípad alebo podozrenie konzultujte s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici, č.t. 042/ 4450233 a 0911 727 930. Riaditeľ školy môže prerušiť výchovno-vzdelávací proces len na písomný pokyn RÚVZ (aj e-mailom).
Zimné atletické sústrednenie 6.C
V dňoch od 02. – 06.03.2020 sme sa so žiakmi našej športovej triedy 6.C zúčastnili zimného lyžiarskeho sústredenia v nádhernom prostredí Skalka pri Kremnici. Deti sme rozdelili do dvoch skupín podľa lyžiarskych schopností na začiatočníkov a pokročilých. Po dvoch hodinách aktívneho nabaľovania nových, ale aj doteraz naučených lyžiarskych zručností nás čakal obed a následne ubytovanie na chate Limba. Po ubytovaní sme absolvovali druhý denný blok lyžovania do 16,00 hod. Nasledujúci deň nás nám vedúci lyžiarskeho strediska oznámil, že na základe podmienok nie je možné spustiť vleky na trati, a tak sme boli nútení absolvovať náhradný program prechádzkou na ľadopády, kde sa deti zabavili guľovačkou. Po večeri sme absolvovali tréning v telocvični. V stredu nás okren ranného a popoludňajšieho lyžovania. čakal večerný odpočinok v saunovom a bazénovom svete v relax centre na Skalke. Nasledujúci štvrtý deň sa začala prvá fáza lyžovania na krásne zasneženom svahu a teplote -3 stupne so slnečnými lúčmi, ktoré nám spravili rozprávku v ktorej sme my hrali hlavnú rolu. Večer sme sa presunuli do relax centra za zábavou do telocvične, kde sme sa uvoľnili a spoločne zabavili. Naše posledné spoločné ráno nezačalo ináč ako doteraz a po raňajkách sme naše útulné izby museli upratať, pobaliť veci a presunuli sme sa na poslednú spoločnú etapu lyžovania. Končili sme obedom o 12,00 hod po ktorom sme sa objednaným autobusom presunuli pred našu školu. Celé sústredenie prebehlo bez akéhokoľvek zranenia alebo náznaku ochorenia a s pocitom, že všetci aj začiatočníci získali základné schopnosti a zručnosti lyžovania a dokázali prekonať sami seba a bez akejkoľvek pomoci samy posledné dva dni zlyžovali svah.
Palacinkový deň na angličtine
- 2
Na Slovensku končí obdobie fašiangov pochovávaním basy v predvečer Popolcovej stredy. Vo Veľkej Británii, Kanade, Austrálii a v Írsku počas posledného fašiangového utorka pred štyridsaťdňovým pôstom slávia Palacinkový deň. Tento zvyk vznikol z potreby minúť zásoby vajíčok, mlieka, cukru, masla a oleja v domácnostiach, aby nedráždili postiacich sa stravníkov. Okrem pečenia sladkej dobroty usporiadajú vždy mestá a dediny aj súťaže s palacinkami, ktoré musia účastníci počas behu prevracať na panviciach. Najstarší palacinkový beh sa každoročne koná v anglickom mestečku Olney už od roku 1445! Je to vlastne posledná zábava a oslava na dlhé týždne pred Veľkou nocou. Minulý týždeň ani v našej škole nechýbali domáce palacinky, ktoré pripravili a na ktorých si pochutnali žiaci z 9.C. Naučili sa, aké ingrediencie potrebujeme na ich výrobu a zopakovali si postup prípravy, takže mamičky doma môžu využiť kuchárske schopnosti svojich detí.
Výstava výtvarných prác žiakov vo vestibule
Vestibul školy zdobí pestrá výstavka prác žiakov rôznych ročníkov, ktorých vedie pani učiteľka Zábovská. Keď je viacero diel pohromade, je sa na čo pozerať. Dominujú na nej mega portréty v štýle Chucka Closea.
Na každom z nich pracovalo dvadsať žiakov. Použili šablóny, ktoré maľovali podľa určitých pravidiel, potom ich doplnili vzorom, zlepili dohromady a čakalo ich príjemné prekvapenie.
Portréty na fólii s reverznou maľbou sú výsledkom práce s vlastnou fotografiou, alebo s fotografiou známej osobnosti. Kubistické portréty sú zasa vkreslené do pestrofarebných geometrických tvarov. Žiaci sa inšpirovali aj insitnou maľbou, a učili sa elementárne základy grafického dizajnu a vyskúšali si aké ťažké je vytvoriť niečo jednoduché.
Výstavka modelov z drevených puzzle
Libor Schrimpel zo 7.C má zaujímavú záľubu. Doma aj v škole – na výtvarke alebo na technike trpezlivo skladá modely budov, zvierat a rôznych objektov z drevených 3D puzzle. Rozvíja tak svoju predstavivosť, jemnú motoriku a myslenie, nakoľko musí postupovať presne podľa návodu. Niektoré zo svojich objektov poskytol pre našu výstavku, ktorú si môžete pozrieť vo vitríne vo vestibule školy.
Škoda, že sa na výstavku nezmestilo viac diel našich „umelcov“.
Plenárne rodičovské združenie
Vážení rodičia,
pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa bude konať v stredu 11. marca 2020 o 16,00 v školskej jedálni. Jediným bodom programu je voľba zástupcov rodičov do Rady školy.
Netradičná hodina náboženstva
Žiaci 6.B chcú prežiť pôstne obdobie duchovne a pripraviť sa na Veľkú noc. Na hodine náboženskej výchovy sa spoločne s pani učiteľkou Kališíkovou pomodlili misijnú krížovú cestu. Krížová cesta je starobylá a stále používaná modlitba rímskokatolíckej cirkvi. Počas 14 zastavení uvažovali nad utrpením Pána Ježiša. V modlitbách mysleli na deti, ktoré žijú v rozvojových krajinách. V rozjímaní im pomohla hudba a prezentácia jednotlivých zastavení.
Karneval
- 6
Dňa 18.02.2020 sa v ŠKD konal karneval. Deti prišli v rôznych maskách. Tancovali, spievali. Každé dieťa, ktoré prišlo v maske bolo odmenené sladkou odmenou a svietiacim náramkom. Najkrajšie dievčenské a chlapčenské masky či už boli vyrobené alebo kupované boli odmenené cenami.
Lyžiarsky výcvik v 8. ročníku
- 8
Tohtoročná zima nám nenadelila veľa snehu. My sme však mali šťastie a naši žiaci 8. ročníka si užili dobré snehové podmienky na lyžiarskom výcviku, ktorého sa zúčastnili od 17. do 21.2.2020 v lyžiarskom stredisku Ski Krahule. Žiaci, ktorí vedeli lyžovať, zdokonalili svoje zručnosti a všetci nelyžiari sa naučili základné lyžiarske techniky a od 4. dňa využívali hlavný svah so 4-sedačkovou lanovkou. Dúfame, že lyžiarskym kurzom sme prispeli k rozvoju fyzických zručností žiakov a taktiež k utvoreniu lepších vzťahov v žiackom kolektíve a žiaci si domov odniesli mnoho zážitkov a skúseností.
Workshop v galérii
- 3
Mať galériu päť minút od školy a ešte k tomu s výborným kurátorom a lektorom Vladom Vakovom je priam luxus. Vo februári sme ju s triedami 5.B, 6.A, 8.A a 8.C opäť navštívili v rámci výtvariek. Deti vnímali svet prostredníctvom umenia na výstave Beáty Kočner Bencovej, ktorej témou bola žena. Spolu s lektorom deti odkrývali autorkin kritický pohľad na ženu a jej sklon podliehať súčasným kritériám kultu tela a strácať svoju vlastnú identitu. Dozvedeli sa aj o technike maľby olejom, poprezerali archív galérie a pán Vakov im dovolil nazrieť do svojho ateliéru s rozmaľovanými maľbami. Piataci a šiestaci pobudli v galérii dlhšie. Výstavu mali spojenú s workshopom na tému karikatúra. Pracovali znietene a s nadšením až samých seba prekvapili výsledkami svojej práce. Už teraz sa tešia na ďalšie aktivity v galérii.
Kooperatívne vyučovanie slovenského jazyka v 6.B
Učíme sa spolupracovať
Zhrnúť prebraté učivo je možné mnohými spôsobmi. Jedným z nich je aj kooperatívne vyučovanie, ktoré spočíva v tom, že žiaci triedy na vyučovaní pracujú v malých skupinách, v ktorých riešia úlohy, osvojujú si vedomosti a vykonávajú rôzne praktické činnosti v atmosfére rovnoprávnosti a spolupráce.
Žiaci 6.B triedy si touto formou na hodine SJL upevnili, prehĺbili a preverili vedomosti o prídavných menách. Žiakov pani učiteľka Fapšová rozdelila do malých skupín, lebo zo základného znaku kooperatívneho vyučovania „tvárou v tvár“ vyplýva, že skupiny nemajú byť príliš veľké. V týchto skupinách čakali na žiakov rôzne úlohy, ktoré mali preveriť vedomosti o prídavných menách z predchádzajúceho i tohto ročníka. V úlohách žiaci vyhľadávali a zaraďovali prídavné mená do skupín, hľadali a opravovali chyby v pravopise prídavných mien, určovali gramatické kategórie, pozornosť venovali i využitiu prídavných mien pri tvorbe vlastných textov(jednoduchý opis).
Počas celej hodiny žiaci spolupracovali, vzájomne si pomáhali a podporovali sa pri dosahovaní cieľa - ktorým bolo čo najlepšie vypracovanie pracovného listu, v ktorom boli zhrnuté poznatky o tomto slovnom druhu.
Záver hodiny patril kontrole plnenia úloh a hodnoteniu práce skupiny i jednotlivcov v nej.