Piatok 13.5. vyrazila na svoju prvú literárno-dejepisnú exkurziu na 2. stupni skupina 44 žiakov 5.A a 5.C triedy. Považskú Bystricu opúšťali v sprievode hustého dažďa a tmavá obloha neveštila nič dobré. Akoby mávnutím čarovného prútika sa počasie v okolí Trenčína umúdrilo a od tejto chvíle až po návrat do Považskej Bystrice nespadla už ani kvapka dažďa. Tak si mohli žiaci vychutnať zaujímavý výklad o histórii hradu Beckov, pokochať sa pohľadom po jeho okolí, zapáliť sviečku na hrob Ľudmily Podjavorinskej a prezrieť si jej rodný dom v Bzinciach pod Javorinou či v Košariskách si prezrieť novú expozíciu venovanú M. R. Štefánikovi. Poslednou zastávkou bola Mohyla pod Bradlom, veľkolepá stavba, ktorou si slovenský národ uctil veľkú postavu našich národných dejín - M. R. Štefánika. Cestou späť sa žiaci zastavili ešte v Trenčíne. Žiaci sa na chvíľočku vrátili v čase a určite nezabudnú na miesta, ktoré videli a ktoré dýchajú históriou.
Exkurzia Bzince
Babôčka bodkovaná v 6.A
EXPERIMENT MOTÝLIA ZÁHRADA
Trieda 5.A sa zapojila do experimentu pozorovania dokonalej premeny babôčky bodliakovej. Dňa 4. 4. 2016 sme dostali 2 plastové nádoby a v každej nádobe bolo 5 maličkých húseníc a krmivo. Húsenice v nádobe spriadali pavučinky a konzumovali potravu hryzavými ústnymi ústrojmi. Každý deň sme húsenice babôčky pozorovali a viedli sme si záznamy. Na 9. deň sa nám húsenice zavesili pod vrchnák nádoby v tvare písmena „J“. Na 10. deň sme mali v nádobe prvú kuklu a po víkende už boli všetky húsenice zakuklené. Premiestnili sme ich do sieťky a pozorovali sme, čo sa s nimi deje. Kukly menili farbu a občas sme videli ako sa trasú. Trasenie kukiel je prirodzený obranný inštinkt, ktorý má odplašiť predátora. 25. 4. 2016 nám z kukly vyletel prvý motýľ. Hneď sme do sieťky umiestnili potravu pre motýle - rozkrájané jabĺčko, pomaranč, hrušku, hrozno, kivi a servítku namočenú v cukrovom roztoku. Mohli sme pozorovať ako motýľ cuciakom cicia nektár z plodov. Dňa 26. - 27. 4. 2016 sme mali v sieťke všetky motýle babôčky bodliakovej. Sledovali sme ich pohyb, pestrofarebné zafarbenie krídel a celkovú stavbu tela. Pri pozorovaní sme si všimli, že naše babôčky mali iba 2 páry končatín, čo bolo pravdepodobne zapríčinené mutáciou, ktorá sa dedí z rodičov na potomstvo. Dňa 2. 5. 2016 sme cez veľkú prestávku motýľov vypustili do voľnej prírody. Vo voľnej prírode prežijú len tí najsilnejší jedinci. Dĺžka ich života je 2 – 4 týždne.
Experiment nás veľmi zaujal. Bolo úžasné sledovať tajomstvo prírody takto zblízka.
Beseda s dobrovoľníkmi
Dňa 9. 5. sa žiaci 8.A a 8.B stretli so zaujímavými mladými ľuďmi, ktorí ich prostredníctvom rôznych aktivít a prezentácie vlastnej práce vtiahli do diskusie o súčasnom fenoméne – migrácii. Janka z Považskej Bystrice a jej priateľ Gabriel z Nemecka sú dobrovoľníci, ktorí pracovali v niekoľkých utečeneckých táboroch a sami pripravujú dobrovoľníkov. Ich svedectvá o osudoch ľudí a beseda o rôznych aspektoch tohto problému umožnila žiakom zamyslieť sa nad jeho zložitosťou, nad jednostrannosťou kultúry strachu a aktívne sa k tejto téme vyjadriť.
Ukážka práce policajnej kynológie
Mesiac máj je v 9. ročníku venovaný aktivitám prevencie negatívnych spoločenských javov a podporou zdravého životného štýlu. Vo štvrtok 05. mája našu ZŠ navštívili policajní kynológovia so svojimi štvornohými zverencami. Tieto psy - belgický a nemecký ovčiak - sa špecializijú na vyhľadávanie drog. Policajti žiakom vysvetlili, ako sa psy cvičia, predviedli, ako sa s nimi pracuje v teréne. Žiakov tiež informovali o nebezpečenstvách držania a užívania drog.
Preventívne akcie budú pokračovať workshopom Mladí ľudia pre život.
Literárna exkurzia Orava
Dňa 3. 5. 2016 sa žiaci 6.A a 6.B triedy vybrali po stopách našich slovenských spisovateľov.
Prvá zastávka bola v Dolnom Kubíne v múzeu P. O. Hviezdoslava. Žiaci si vypočuli zaujímavý výklad o jeho živote a tvorbe. Ich cesta potom viedla do Jasenovej, kde sa nachádza pamätný dom M. Kukučína. Žiaci spoznali najdôležitejšie fakty a udalosti zo života spisovateľa. Ďalšia zastávka bola na Oravskom hrade. Žiaci sa oboznámili s históriou hradu a mohli spoznať jeho krásy.
Projekt Motýlia záhrada
Žiaci 4.B mali možnosť vidieť fascinujúci svet prírody zblízka. Sledovali vývoj motýľa “Babôčka Bodliaková“ od húsenice, cez kuklu až po vyliahnutie prekrásneho motýľa. Celý experiment trval 26 dní. Počas neho žiaci zaznamenávali do denníka každú zmenu. O húsenice a motýle sa starali až do vypustenia do voľnej prírody – školskej záhrady. Experiment sa vydaril, žiaci si z neho odniesli novú skúsenosť a zároveň mali z toho veľkú radosť.
Zápis do 1. ročníka 2016/2017
Vážení rodičia budúcich prvákov!
Oznamujeme Vám, že v budúcom školskom roku otvoríme tri prvácke triedy.
Po rozhodnutia o prijatí Vášho dieťaťa si môžete prísť do kancelárie Mgr. Duchoslavovej - zástupkyne riaditeľky školy v dňoch 02. 05. od 9,00-12,00; 03. 05. 12,00-16,00; 04. 05. od 10,00-16,00. Prevzatie rozhodnutia MUSIA PODPÍSAŤ OBAJA RODIČIA. V PRÍPADE, ŽE SA DOSTAVÍ IBA JEDEN RODIČ, JE NUTNÉ PRINIESŤ SI SPLNOMOCNENIE.
2. A na Ekojarmoku
8. EKOLOGICKÝ JARMOK PRI PRÍLEŽITOSTI DŇA ZEME
Dňa 21.4.2016 mali žiaci 2. A hodinu prírodovedy na Ekologickom jarmoku , ktorý sa uskutočnil pri príležitosti Dňa Zeme. Zaujali ich ukážky výrobkov, ktoré dostali druhú šancu a vznikli z odpadových materiálov, poučili sa o tom, aká dôležitá je pôda, dozvedeli sa aj o separovaní odpadu .
Svoje nové vedomosti určite využijú v škole aj doma.
Divadielko o razisme
„Každý z nás sa matke narodil,
každý z nás iba biele mlieko pil,
nikto si svoj pôvod vopred neurčil,
každý sa narodil preto, aby žil,...“
Dňa 19. 4. 2016 si žiaci nášho ŠKD pozreli ,,Divadielko o rasizme" v podaní žiakov 8.B triedy: Rebeky Kostelanskej, Martina Wolfa, Denisa Kalivodu a Adama Bazalu. Deti sa oboznámili s pojmom rasizmus, videli dve krátke scénky, vypočuli si báseň o rasizme a vedeli odpovedať na otázky kladené účinkujúcimi. Za svoje odpovede dostali sladkú odmenu.
Netradičná vlastiveda v 4.B
Triedna učiteľka 4.B Mgr. Martina Somorová ponúkla žiakom zaujímavý spôsob získavania poznatkov o ľudovej kultúre našich predkov, iné zdroje čerpania informácií. Vytvorili si výstavku predmetov ľudovej kultúry, ktoré prezentovali pred spolužiakmi a riešili úlohy v pracovných listoch na danú tému.
Deň narcisov 2016
V piatok, 15. apríla 2016, sa uskutočnil v našej škole už 25. ročník zbierky Ligy proti rakovine – Deň narcisov. Aj tento rok sme mali práve vďaka kvietku narcisu pocit, že je všetko okolo nás krajšie, farebnejšie, pozitívnejšie. Jeho pripnutím sme sa pridali k tejto jedinej verejno-prospešnej finančnej zbierke Ligy proti rakovine. Jeho nosením sme vyjadrili spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom bez ohľadu na vek či onkologickú diagnózu. Finančným príspevkom pomáhame pri realizovaní množstva programov a projektov, ktoré ľuďom s ťažkým ochorením pomáhajú prekonávať najťažšie obdobie života – obdobie liečby i po liečbe.
Podarilo sa nám vyzbierať sumu : 335,7 €
..........ďakujeme.............
Netradičné vyučovanie slohu v 7.A
V stredu 13. 04. si siedmaci vyskúšali, že hodina slohu sa môže odohrávať aj inde, ako v triede a ináč, ako len písaním na dvojhárok. Keďže témou slohovej práce bol dynamický opis, teda opis pracovnej činnosti, rozhodli sme sa skúsiť niečo nové. Žiaci kúpili piškóty, jahodový kompót, mlieko, puging a šľahačku a z nich v školskej kuchynke pripravili pudingovo-šľahačkové poháre. Rôzne si ich dozdobili a zjedli. Po umytí riadu a uprataní kuchyne celý pracovný postup samostatne napísali a zoštylizovali do svojich slohových prác. Pozrite si obrázky, ako sa im darilo.
Exkurzia v miestnej TV
Dňa 12. apríla 2016 sa žiaci 5. B triedy zúčastnili v rámci mediálnej výchovy ako prierezovej témy exkurzie do regionálnej televízie TV Považie. Žiakov privítal riaditeľ televízie pán Peter Galovič, ktorý im vysvetlil fungovanie a štruktúru televízie a postup pri výrobe mediálnych príspevkov. Potom si žiaci v sprievode pani moderátorky a redaktorky Anny Ďurkechovej prezreli priestory televízie - pracovňu moderátorov a redaktorov, strižňu, dabingovú miestnosť a televízne štúdio. Pani redaktorka nás v sprievode kameramana oboznámila s fungovaním jednotlivých pracovísk televízie. Žiaci si mohli na vlastnej koži vyskúšať dabing, či prácu redaktora a moderátora v štúdiu. Žiakom sa exkurzia veľmi páčila.
Ďakujeme pracovníkom TV Považie za možnosť nahliadnuť do zákulisia televízie.
Zostrih exkurzie žiakov bude odvysielaný v TV Považie a môžete si ho pozrieť aj na internetovej stránke TV Považie.
Športové triedy v šk. roku 2016/2017
Vážení rodičia a športoví priaznivci,
od septembra 2016 budú sa na našej základnej škole pripravovať okrem atlétov aj futbalisti. V 5. ročníku vznikne trieda so športovou prípravou zameranou na atletickú alebo futbalovú prípravku.
Záujemcov o atletiku pozývame na hlavný výber, ktorý sa uskutoční 5. mája 2016 od 16.00 do 17.30 na ihrisku za školou, v prípade nepriaznivého počasia v telocvični školy.
Tí, ktorí majú záujem o futbal, môžu prísť na hlavný výber v polovici mája (termín upresníme) na futbalový štadión
Bližšie informácie ku kritériám výberu nájdete v časti Športové triedy - Rozšírené vyučovanie v 5. ročníku
V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte riaditeľku školy na tel. čísle 042/4322788 alebo pána trénera Raninca na č. 0903 666 822.
Všetkých srdečne pozývame!
Záhradkár Trenčín 2016
Stalo sa tradíciou, že naši žiaci každoročne navštevujú celoslovenskú výstavu Záhradkár v Trenčíne. Aj v piatok 8.4.2016 zavítali do priestorov výstaviska, aby spoznali nové trendy v záhradkárstve, ovocinárstve, poľovníctve, včelárstve, zdravom životnom štýle a podobne.
Aj keď počasie nám neprialo a v ten deň pršalo, odniesli sme si nové poznatky a mnohí aj drobné kvetinové potešenie pre seba a svojich blízkych.
Úspešný projekt na obnovu telocviční
Na začiatku roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo školstva výzvu na obnovu a rekonštrukciu telocviční. Naša škola sa do nej úspešne zapojila. Zíkali sme 4290 eur na nákup športového vybavenia podľa potrieb školy.
Na hodinách techniky
Na hodinách techniky a remeselných prác žiaci pracujú s rôznymi materiálmi, ktoré treba ohmatať, opracovať, orezať, obrúsiť a postupne trpezlivo vytvoriť vlastný výrobok.
Piatačky najskôr strihali, skúšali jednoduchý steh, šili, vypchávali, dotvárali korálikmi a gombíkmi a zajačik bol na svete. A keby len jeden. Je ich hneď celá zajačia rodinka. Majú aj svoje mená - Pufko, Ňufko, Tedy, Uško... a dievčatá sú na ne právom hrdé. Veď to nebolo vôbec ľahké, vyrobiť zajačika z ponožky.
Siedmačky a ôsmačky sa pustili do práce s drevom. Z neho vyrezali mačky, ktoré originálne vymaľovali pestrými farbami, takže pôsobia veľmi sviežo a dekoratívne. Pozrite si ich práce.
Bezpečne na železnici
Žiaci prvého ročníka mali zaujímavú besedu s príslušníkmi železničnej polície dňa 31.03.2016, ktorá bola zameraná na prevenciu nevhodného správania sa detí na železnici.
Žiakom bol najskôr premietnutý krátky príbeh chlapca Olivera, ale najväčší zážitok mali, keď si mohli vyskúšať skutočné policajné pomôcky.
Deň vody
23.marec bol iný ako bežné dni v škole. V tento deň vyvrcholili aktivity, v ktorých si žiaci pripomenuli tri dôležité udalosti, ktoré sa stretli v kalendári počas jedného týždňa. Bol to prvý jarný deň, Deň vody a začiatok veľkonočných sviatkov. Príprava na toto veľké podujatie sa začala však oveľa skôr. Žiaci na hodinách remeselných prác, výtvarnej výchovy pripravovali pod vedením svojich učiteľov potrebné pomôcky, plagáty, mapy. Pomocnú ruku podali i žiaci školského klubu so svojimi vychovávateľkami. Triedni učitelia so žiakmi v triedach vopred kreslili veľké plagáty podľa pokynov organizátorov, ktoré spájala téma ,,Voda okolo nás“. Z týchto plagátov sa urobila centrálna výzdoba vo vestibule školy. Tradičné vyučovanie teda v stredu nahradili rôzne aktivity pre jednotlivé ročníky a triedy. Mladší žiaci čítali básničky, porekadlá, pranostiky viažuce sa k vode, vyrábali leporelá o znečisťovaní vôd a jeho dôsledkoch, rozprávali si o minerálnych prameňoch, hľadali a vyznačovali si ich na mape. Starší žiaci si prinesené etikety z minerálnych vôd lepili na výkres a súťažili v množstve a rôznorodosti prinesených etikiet, maľovali poster či komiks na témy využitie vody na rekreačné účely, voda v službách človeka, využitie vody v priemysle, energetike, doprave, domácnosti, poľnohospodárstve, venovali sa kolobehu vody v prírode. Tieto aktivity robili žiaci spolu so svojimi triednymi učiteľmi v triedach. Okrem toho každá trieda dostala ,,cestovný lístok“ s presným časom príchodu a odchodu na jednotlivé stanovištia. Stanovíšť bolo päť a boli zamerané na mikroskopovanie vzoriek vody, prednášky s odborníkom Ing. Staníkom viažuce sa k téme voda v našom ekosystéme, v laboratóriu sa dozvedeli niečo o fyzikálnych a chemických vlastnostiach vody, pripravená bola i ochutnávka minerálnych vôd z okolia mesta, prezreli si i videá o ničivej sile vody. Všetky činnosti žiakov boli venované vode, zdôrazneniu jej významu a nenahraditeľnosti pre život človeka. Vode, ktorá súvisí s prebúdzaním prírody v jarnom období, vode, ktoré je symbolom veľkonočných sviatkov podobne ako kraslice či korbáče.
Zorganizovať takéto podujatie sa nedá bez nadšenia pedagógov ale i veľkej pomoci sponzorov a niektorých rodičov. V závere by sme chceli poďakovať aspoň niektorým z nich: Ing. Jánovi Balušíkovi, riaditeľovi Považskej vodárenskej spoločnosti, firme APIS, pánovi Podušelovi, Janekovi, Ing. Holienčíkovi bez pomoci ktorých by tento deň nebol takým zaujímavým, atraktívnym a určite poučným pre všetkých.
Druháci sa vody neboja
V dňoch od 7.-11. marca 2016 ukázali žiaci druhého ročníka, že nemajú strach z vody.
Na krytej plavárni pod vedením trénerov absolvovali plavecký výcvik. S vodou sa skamarátili pri rôznych hrách a za svoju vytrvalosť boli odmenení „mokrým diplomom“.
Už teraz sa tešia na budúci rok, keď budú môcť zdokonaliť plavecké zručnosti na zdokonaľovacom plaveckom výcviku.