Naši ôsmaci v rámci občianskej výchovy navštívili mestský úrad a kanceláriu primátora.
Netradičné vyučovanie občianskej výchovy ôsmakov
Deň narcisov
Dňa 15. apríla 2011 sa na ZŠ Školská v Považskej Bystrici konal 15. ročník akcie Deň narcisov. Jej cieľom bolo vyzbierať čo najviac eur, ktoré sa odovzdajú Lige proti rakovine. Žiaci si napriek mladému veku uvedomujú vážnosť a rozšírenosť onkologických ochorení a snažili sa finančne pomôcť ľuďom s rakovinou. Akciu organizovali žiaci 7. B. Vyrobili 350 narcisov z krepového papiera a v záhradách nazbierali 520 živých narcisov. V piatok ráno ich naaranžovali vo vestibule školy, obliekli sa do žltého (farba kvetu narcisu) a akcia sa mohla začať. Od 7,30 do 12,30 žiaci predávali narcisy spolužiakom, zamestnancom školy aj rodičom. O kvety bol veľký záujem. Tiež sa konala dražba obrovského papierového narcisu, ktorý získala 5.A za 13 €. Spolu vyzbierali sumu 197€. Žiaci stihli poskytnúť rozhovor pre reláciu Hala-Bala, ktorá bude odvysielaná v Rozhlase a televízii Slovenska v nedeľu 24.04. 2011. Táto akcia prispela nielen finančnou čiastkou na účet Ligy proti rakovine, ale hlavne pomohla žiakom uvedomiť si, že každý môže pomôcť iným v ťažkej situácii.
Súťaže - obvodné kolá:
CHO
Deň: 24. 3. 2011
Pripravovala Mgr. E Rojková
1. miesto Peter Štrbáň 9. A postupuje do krajského kola
4. miesto Alan Tellechea
6. miesto Lenka Tomášiková
9. miesto Mária Slaninková
FO
Pripravovala Mgr. V. Mičúchová
7. miestoPeter Štrbáň
BIO odbor zoológia
12. 4. 2011
1. miesto Peter Holínec 7. A postupuje do krajského kola
Milan Mičúch 7. A úspešný
Dominika Turányiová 7. A úspešný
Pripravovala Mgr. Ľ. Gombárová
Veľkonočné inšpirácie súťaž v aranžovaní
13. 4. 2011
Kategória A:
2. miesto Kristína Mičúchová 5. A
3. miesto Gabriela Gajdošíková 5. A
Kategória B:
1. miesto Michaela Gaššová 7. B
2. miesto Vanda Čičková 7. B
3. miesto Dominika Slámková 7. B
Pripravovala Mgr. Ľ. Gombárová a Mgr. P. Bieliková
Netradičné vyučovanie
Už označenie „netradičné vyučovanie“ napovedá, že sa nejedná o klasickú vyučovaciu hodinu, ako si ju všetci pamätáme z čias minulých. V čom je rozdiel? Hlavne v tom, že žiaci sa na hodinách literárnej výchovy a dejepisu o výnimočných ľuďoch nielen učia. Oni majú možnosť sa s nimi stretnúť „naživo“ priamo vo svojej triede.
K výnimočným ľuďom, ktorí zavítali medzi žiakov ZŠ Školská v Považskej Bystrici, patrí aj spisovateľ PaedDr. Gejza Sádecký, CSc. Tento autor sedemnástich diel, čerpajúcich námet z histórie nášho regiónu – napr. Muzika spod zeme; Povesti Trenčianskeho kraja; Ruže Rafaela Podmanického; Čičmany, Čičmany...; očaril žiakov svojím pútavým rozprávaním o povestiach. Určite mu pri tom pomáhali aj skúsenosti, získané počas jeho dlhoročnej pedagogickej praxe. Deti sa dozvedeli, ako a prečo sa stal spisovateľom a tiež, že popri písaní sa venuje aj heraldike, poľovníctvu a vlastní zbierku viac ako 80 000 tisíc vtipov. Túžba po poznaní svojho rodostromu ho viedla k napísaniu knihy Osem storočí rodu Sádecký. V prístavbe rodinného domu v Sádočnom si vytvoril „kráľovstvo erbov miest a obcí“. Vyše dvesto erbov si namaľoval na stenu sám. Pán Sádecký trpezlivo odpovedal na množstvo zvedavých otázok. Porozprával aj o svojich tvorivých plánoch v najbližšej budúcnosti.
Nezabudnuteľné pre žiakov bolo aj stretnutie s predsedom lokálpatriotov v Považskej Bystrici
Mgr. Teodorom Kohútom. Archeologické nálezy, ktoré vypovedajú o začiatkoch Rímskej ríše a živote Rimanov v našom regióne, prezentované fundovaným historikom a pedagógom, pátrajúcim po regionálnych dejinách, odrazu akoby ožili.
Takéto stretnutia s ľuďmi, zapálenými pre svoju prácu, otvárajú žiakom nové obzory. Majú možnosť vidieť, že za riadkami v učebniciach, ktoré popisujú našu históriu, či rozprávajú o živote spisovateľov a iných osobností, sa skrývajú zaujímavé príbehy.
Hviezdoslavov Kubín
Súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy:
Dňa 9.3. (I.stupeň) a 10.3.2011 (II. stupeň) sa konalo školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín.
Školského kola súťaže sa zúčastnili zástupcovia 1. – 9. ročníka, víťazi triednych kôl tejto súťaže. Výsledky sú nasledovné:
1. kategória – žiaci 2. - 4.ročníka
Poézia: 1. miesto: Zuzana Komorášová 4. A
2. miesto: Barbora Jeleníková 4. B
3. miesto: Natália Bátorová 3. B
Próza: 1. miesto: Mária Sovíková 3. B
2 miesto: Ema Balážová 3. A
3. miesto: Boris Hrubo 2. A
2. kategória – žiaci 5. - 7. ročníka
Poézia: 1. miesto: Dominik Vavro 6. B
2. miesto: Lukáš Pajerchin 6. C
3. miesto: Dominika Turányiová 7. A
Próza: 1. miesto: Stanislav Lančin 7. B
2 miesto: Gabriela Čelková 6. C
3. miesto: Natália Pilátová 7. C, Nikoleta Kresáňová 7. A
3. kategória – žiaci 8. - 9. ročníka
Poézia: 1. miesto: Veronika Šestáková 8. C
2 miesto: Klára Michaldová 8. C
3. miesto: nebolo udelené
Próza: 1. miesto: Elena Slabejová 8. A
2. miesto: Lucia Ragulová 8. A
3. miesto: nebolo udelené
Súťažiaci predviedli výborné výkony, ktoré sa páčili a zaujali i prítomných divákov. Víťazi každej kategórie budú reprezentovať školu na okresnom kole tejto súťaže.
Karneval
Už tradične sa na škole konal karneval, na ktorý sa tešili hlavne najmenší. Masky prišli krásne a nápadité. Všetci sa dobre bavili.
Vo štvrtok 3. 2. 2011 sa v kine Mier zúčastnili žiaci tretieho ročníka zo Základnej školy, Školská 235/10 v Považskej Bystrici interaktívnych tvorivých dielní. Príslušníci PZ pre nich pripravili zaujímavý projekt „ TVOJA SPRÁVNA VOĽBA“, v ktorom informovali žiakov o škodlivosti používania návykových látok ako sú tabak, alkohol a marihuana. Vysvetlili im, že práve ony možu sposobiť mnohé zdravotné problémy a častokrát ich privedú k trestnej činnosti. Dopoludnie strávené pri aktivitách určite prinesie svoje ovocie a prispeje k eliminácii trestnej činnosti pod vplyvom návykových látok.
Beseda so spisovateľkou
Inšpirácia pre mladých spisovateľov
Základná škola Školská v Považskej Bystrici sa zapojila do projektu „ Rozprávanie potme“ alebo „ Keď je čierna hodinka, rozpráva si rodinka“. Žiaci v ňom píšu poviedky, povesti, básne alebo výtvarne spracúvajú vybrané témy. Vo štvrtok 7. októbra 2010 im prišla dodať inšpiráciu regionálna spisovateľka povestí, úsmevných príbehov a poézie Ing. Božena Dobrovičová – Záriečska.
Vo svojom rozprávaní načrela do spomienok svojho detstva v Záriečí. So svojou starou mamou chodila na páračky, priadky a vypočula si neuveriteľne nádherné príbehy. Prostredníctvom nich sa žiaci poprechádzali po zubáckom, záriečskom chotári, Vydrnskou dolinou, dedinami Lúky, Dohňany...
Na rozdiel od dnešného, možno až príliš materialisticky zameraného sveta, je svet odrážajúci sa v jej tvorbe tajomný, plný nepoznaných síl. Nedá sa vždy vysvetliť racionálne. Je v ňom však skrytá múdrosť vekov, akýsi odkaz, že každá krivda, každé zlo dôjde spravodlivej odplaty. Ako to povedala sama spisovateľka: „ Božie mlyny melú pomaly, ale iste..."
V tvárach žiakov bolo vidieť, že slová pani spisovateľky ich donútili aspoň na chvíľu sa odpútať od kolobehu všedných dní a zamyslieť sa nad životom a jeho tajomnými silami, ktoré tak pútavo opisuje vo svojich dielach. Zaiste načerpali množstvo podnetov pre svoje literárne práce, s ktorými sa bude môcť verejnosť zoznámiť začiatkom roka 2011.