• Tasty English

Predposledný júnový týždeň si žiaci 6. A a 6.C doslova vychutnali hodinu anglického jazyka. V rámci tematického celku FOOD si v kuchynke pripravili zapekané toasty, kde si prakticky precvičili výrazy množstva pri potravinách. Žiakom sa  netradičné hodiny páčili a najmä chutili. Nielen láska ide cez žalúdok,  ale aj vzdelávanie J.

• Oznam školskej jedálne

• Obedy na posledné dni školského   roka t.j.  28. - 30.6.2022  ( utorok, streda, štvrtok)

si môžete odhlasovať len do pondelka 27.6. 2022 do 12 00 hod.

Po tomto termíne sa už obedy odhlasovať nebudú. Platí aj pre internetové odhlasovanie.

• Naši žiaci ocenení na Dňoch mesta

• V piatok 17. júna pri príležitosti Dní Mesta Považská Bystrica primátor oceňoval najúspešnejších žiakov bystrických škôl. Za našu školu boli vybraní a ocenení:

Petronela Prekopová   zo 7.C, vicemajsterka kraja vo vrhu guľou a 2. vicemajsteerka kraja v hode kladivom

Dominik Daniž z 8.C, člen strieborného družstva dorastencov na Majstrovstvá Slovenska v Trnave, bronzový na halových Majstrovstvách Slovenska v Bratislave v skoku do výšky, majster kraja v skoku do výšky a v skoku do diaľky, strieborný na 100 m cez prekážky

Matej Hrenák zo 7.B, majster kraja v atletickom štvorboji a finalista Majstrovstiev Slovenska v Šamoríne v atletickom štvorboji

Našim atlétom a ich trénerom gratulujeme k oceneniu.

• Pasovačka prvákov

• Štvrtok bol špeciálny nie len krásnym hrejivým počasím, ale aj udalosťou, počas ktorej sa všade navôkol ozývala veta: „Pasujem Ťa za prváka!“ Áno, presne tak. Dňa 16.6.2022 sa u nás konala slávnostná Pasovačka prvákov. Naši najmenší školáci sa tak stali plnohodnotnými žiakmi našej školy a svoje časy bez povinností už navždy hodili za hlavu. Svoje členstvo v žiackom spoločenstve si zaslúžili aj krásnou piesňou, ktorú pilne nacvičovali spolu s pani triednymi učiteľkami i pani vychovávateľkami. Pred definitívnym pasovaním všetci zložili sľub a svoju rolu žiaka prevzali zodpovedne a s hrdosťou. Tak ako povinnosti riadnych žiakov si spolu s nimi odniesli aj pamätný list a neopakujúci sa zážitok.Taktiež sa touto cestou chceme opäť poďakovať všetkým, ktorí pridali svoje ruky k dielu a akokoľvek obetovali svoj čas podieľaním sa na pasovačke.Jediné, čo našim novým žiakom zostáva, je dodržať zložený sľub. Prijatie funkcie žiaka nie je len tak a už vôbec nie len na pár rokov. A my sme radi, že práve my ich môžeme viesť a sprevádzať touto dlhou cestou. Držíme Vám palce, prváci!

• Emtomológovia v akcii

• Dňa 6.6.2022 sa žiaci 5.B a 5.C s pani učiteľkou Červenkovou v rámci výučby biológie zahrali na entomológov. Žiaci pozorovali tajomný svet hmyzu priamo v teréne našej školy. S témou hmyz sa piataci v biológii už stretli, vedia, že telo hmyzu je zložené z troch základných častí a to hlava, hruď a bruško.

Hlavnou úlohou žiakov bolo pozorovanie niektorých druhov článkonožcov v ich prirodzenom prostredí. Žiaci niektoré druhy hmyzu pochytali do nádoby na to určenej a následne zisťovali, o aký druh hmyzu ide podľa Veľkej knihy živočíchov. Keď článkonožce správne zaradili do radu, hneď ich vypustili do voľnej prírody.

Žiakov aktivita  veľmi bavila a už teraz sa tešia na ďalšiu.

• Prednáška o architektonických zaujímavostiach mesta

• Dňa 13.6.2022 sa žiaci 6.B a 7.B triedy zúčastnili prednášky Architektonické pamätihodnosti mesta Považská Bystrica na MsÚ. Pri pútavom rozprávaní doplnenom zaujímavou prezentáciou  sa oboznámili s  históriou hradu a podhradia a spoznali, ako sa menili v priebehu storočí. Nemenej zaujímavé boli aj archeologické vykopávky a nálezy, ku ktorým si vypočuli dávne príbehy. Prednáška obohatila žiakov o nové poznatky, ktoré využijú nielen v škole.

• Kurz sebaobrany pre ôsmačky

• Dňa 08. júna naše ôsmačky absolvovali kurz sebaobrany, ktorý pre ne pripravila Mestská polícia Považskej Bystrice. Pod vedením skúseného inštruktora sa naučili chvaty a hmaty sebaobrany, dostali cenné rady, ako sa bezpečne správať a oboznámili sa s postupmi prvej pomoci.

• Olympiáda žiakov 1. stupňa

• V piatok 03. júna sme pre našich žiakov 1. stupňa pripravili atletickú olympiádu. Učitelia telesnej výchovy v telocvičniach pripravili rôzne športové disciplíny, ktoré preverovali žiacku rýchlosť, silu, vytrvalosť a obratnosť. Každá trieda si pripravila plagáty a pokriky, ktorými povzbudzovala svojich spolužiakov. Dočkali sme sa veľmi zaujímavých športových výsledkov a ukázalo sa, že už žiaci na 1. stupni sú nádejní športovci - atléti.

Medaily a ceny pre víťazov nám sponzorsky zabezpečila pani Katarína Beranová, poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, za čo jej srdečne ďakujeme.

• Geologické bádanie deviatakov

• Hľadanie skamenelín

Dňa 6.6.2022 absolvovali žiaci 9.A a 9.B pomerne náročnú geologickú exkurziu v okolí obce Brvnište pod vedením Mgr. Bronislavy Červenkovej a Mgr. Ľubomíry Bukvaiovej.

Z obce Brvnište sme prešli na neďaleké bradlo, kde sa nachádza ružovkastý vápencový odkryv. Práve na tomto vápencovom odkryve žiaci hľadali druhohorné skameneliny. Skameneliny sú skamenené telá kedysi žijúcich organizmov alebo ich odtlačky, poprípade stopy, ktoré sa v tejto oblasti zachovali z minulých geologických dôb až do súčasnosti.

Mali sme veľké šťastie. Podarilo sa nám nájsť najkrajšie a najrozšírenejšie bezstavovce z druhohor ako amonity, belemnity, nautilusy a druhohorné lastúrniky.

Exkurzia mala žiakov motivovať k výučbe geológie, ktorá je do vyučovania zaradená v 9. ročníku základných škôl.

• Šikovné kuchárky v 6.C

• Šikovné kuchárky zo 6.C triedy pripravili na technike chutné nátierky, občerstvenie pre seba

a svojich spolužiakov. Jedlo pekné i na pohľad sa rýchlo míňalo. Na záver sa dievčatá podelili o svoje

recepty a zážitky z varenia doma i v škole. Hodinu viedla pani učiteľka Sajdová.