• POZVÁNKA pre budúcich prvákov

Vážení rodičia, milé deti, srdečne Vás  pozývame na  DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ, ktorý sa uskutoční

dňa 16. 03. 2023 od 14:00 do 17:00 v priestoroch našej školy.

Sprístupnené budú triedy a učebne 1. a 2.stupňa. Pani učiteľky Vás budú sprevádzať priestormi školy,

osviežite sa čajíkom v školskej jedálni. Odpovieme Vám na Vaše otázky.

Tešíme sa na stretnutie s Vami!

• Plavecký kurz 3. ročník

• V dňoch od 6. do 10. februára sa žiaci tretieho ročníka zúčastnili plaveckého výcviku. Každý deň s radostným očakávaním prichádzali na plaváreň, čo nové sa dnes naučia. Niektorí zo začiatku mali strach z vody, že nevedeli plávať. No počas piatich dní postupne strach opadával. Na konci výcviku všetci dokázali, že sa vody neboja, a získali Mokré vysvedčenie, ktoré hrdo ukazovali.

• Vulkanizmus v 5.A

• Napriek tomu, že vonku bolo chladno, u nás v triede bolo horúco. Vybuchovala jedna sopka za druhou. Neboli ozajstné, ale boli to výtvory žiakov 5.A triedy. Z piatakov sa na malú chvíľu stali sochári, stavbári, geológovia, maliari, chemici, informatici a v neposlednom rade aj geografi. V rámci projektu o sopkách si mali vybrať hociktorú sopku sveta a porozprávať základne informácie.

Sopky vybuchovali, iskrili a tiekla z nich láva. Žiak Maxim Šarlay zopakoval prostredníctvom svojho posteru čo je to tektonika, aké pohyby litosferické dosky vykonávajú a že výbuch sopky  vznikne pri vzájomnom strete dvoch litosferických dosiek, ktoré sú v neustálom pohybe. Povedali sme si o meste Pompeje, ktoré zničil výbuch sopky Vezuv. Žiaci vedia, že na svete sa nachádza mnoho činných sopiek, poznajú napr. Etnu na ostrove Sicília. Aj na Slovensku vytvorili sopky sopečné pohoria, napr. Poľanu či Kremnické vrchy. Ľudia sa sopiek stále boja, no už od pradávna si uvedomovali ich užitočnosť. Bez nich by sa nevytvorila povrchová voda, rôzne druhy rúd striebra, zlata či diamanty či termálne pramene. Sopečný popol obohacuje pôdu o životne dôležité živiny pre vegetáciu, zvyšuje úrodnosť. Hoci erupcie sopky majú katastrofálne následky, sopka a jej produkty majú pre život na Zemi veľký význam.

Žiakov hodina veľmi bavila, pozrite si fotografie, ktoré hovoria za všetko.  Modely sopiek môžete vidieť aj  vo vestibule školy.

Pripravila Mgr. Bronislava Červenková

• Veľká vďaka v mene školskej knižnice!

• V novembri prebehol veľký knižný výpredaj (KNIŽNÝ BAZÁRIK). Za hotovosť z predaja kníh (359 eur) boli zakúpené knižky do školskej knižnice pre 1. stupeň.

Tituly: Gabriela Futová – Lebo musím! (25ks), Ján Uličiansky – Pán Nápad zachraňuje svet (25ks), Zvierací záchranári (2ks), Mimi a Líza (1ks).

Ďakujeme pani učiteľke Kubovej, ktorá bazárik organizovala a všetkým, ktorí ho podporili.